Øresus, musikkens varige bakrus

Til tross for at flere land har innført øvre desibelgrense på konserter, eksisterer det ingen slik regel i Norge. For noen kan konsertopplevelsen gi varig etterklang, altså tinnitus.

La oss starte med de gode nyhetene: Selv om det ringer i ørene dine etter en konsert, trenger det ikke være kronisk. Og skulle det vise seg å ikke gå over, skal du vite at de fleste lærer seg å leve helt fint med tinnitus.

Så over til ikke fullt så gode nyheter: Tinnitus opptrer som susing, ringing, piping eller bare støy. Den kan være flertonal, i ett eller begge ører. For noen merkes det knapt, for andre blir plagen invalidiserende. Og verst av alt, det eksisterer ingen kur mot tinnitus. Ikke ennå. Mestring, er stikkordet.

Vil ha pragmatiske regler
- Det finnes ingen gode undersøkelser på hvor vanlig tinnitus er blant musikere. Internasjonale undersøkelser sier at det ligger på rundt 20 prosent, men jeg tror det er høye mørketall, sier Carl Christian Lein Størmer.

Legen og punkrockeren i bandet Turdus Musicus, har forsket på tinnitus, og var en av tre som holdt foredrag under Bylarm-seminaret «Plug in, turn on». Det er også navnet på musikkbransjens hørselskampanje, som retter seg mot artister, arrangører og publikum.

For selv om den norske Arbeidsmiljøloven sier at ansatte ikke skal utsettes for mer enn 85 dBA over åtte timer, med en maksimal peak på 130 dBC, finnes det ingen lov om hvor høyt lydnivået kan være på konsertscener og festivaler. Det gjør det i flere andre land, som Sverige og Sveits. Og i Danmark har Roskilde og konsertscenen Vega gått sammen om å lage slike regler.

- Er du for å innføre øvre lydgrense på konserter i Norge?

- Ja, på pragmatisk vis. Dette er veldig innfløkt, for desibel kan måles forskjellig; ut fra hvor og hvordan det måles, og ulike verdier, sier Lein Størmer.

- Det kan ikke være sånn at vi kutter all lyd ved 100 desibel. Jeg tror det er greit med veiledende regler.

Tinnitus av tonic
Selv har ikke Carl Christian Lein Størmer tinnitus, men en episode i 2001, hvor han ble nærmest døv og hørte intens piping i ørene etter en konsert, fikk ham til å bli interessert i tema, selv om hørselsplagen forsvant. Da han senere utdannet seg til lege, ønsket han å forske på tema.

- Det fantes bare syv internasjonale studier da vi begynte vårt, sier legen og rockeren.

Man vet fremdeles nokså lite om tinnitus.

- Det er en skade av det indre øret. Et akustisk traume, for å si det på stammespråk. Tinnitus er en fantomlyd, omtrent som om å ha smerter i en fot som er amputert. Men lyden er reell.

- Hva skyldes det?

- Du kan få det av støyskader, ørevoks, høyt blodtrykk, karsykdommer, hodeskader og slag, eller ulike typer ototoxiske medisiner, som antibiotika og aspirin. Depresjon kan forverre tinnitus. Og du kan våkne opp etter gin- og tonic-fylla med det. Tonic inneholder nemlig kinin, som kan gi tinnitus. Men jeg tror du må drikke 1,6 liter tonic hver dag i to uker for å ta skade av det, sier Lein Størmer og ler.

- Hva kan man gjøre for å bedre lidelsen?

- Man kan sette inn motlyd for å nulle ut, gå til rådgivning, forsøke å overbevise seg selv om at lyden ikke er der...

- Men det forsvinner aldri?

- Det er avhengig av årsaken til tinnitusen. Dersom du har fått tinnitus på grunn av en støyskade, blir du ikke kvitt den. Men du kan lære deg å leve med den.

Det kan bli verre
Carl Christian Lein Størmer er ivrig tilhenger av ørepropper.

- Alt annet enn sov i ro er bra. Da kan du like godt stå på utsiden av lokalet! Folk vil ikke bruke ørepropper dersom de må kompromisse på lydkvaliteten.

- Er det noen vits i å bruke ørepropper dersom man allerede har fått tinnitus?

- Ja. Tinnitus kan bli bedre, men det kan også bli verre. Du kan for eksempel få flere toner, advarer Lein Størmer.

Men han avviser at selvmordsraten blant tinnituslidende er så høy som noe skremselspropaganda skal ha det til.

- Det er en veldig liten subgruppe. De aller fleste klarer seg helt fint med tinnitus, fastslår legen og punkrockeren.

Les også

Siste fra Musikk

Plumbo fikk flest stemmer i Melodi Grand Prix

Det mye omtalte bandet fra Vestfold fikk flest stemmer under kveldens delfinale i Melodi Grand Prix. NRK hadde godkjent vinnertalen på forhånd

Plumbo fikk flest stemmer i Melodi Grand Prix

Det mye omtalte bandet fra Vestfold fikk flest stemmer under kveldens delfinale i Melodi Grand Prix. NRK hadde godkjent vinnertalen på forhånd

Plumbo vant med «Ola Nordmann»

Storfavoritten Plumbo vant lørdagens andre delfinale i Melodi Grand Prix med sin sang «Ola Nordmann».

Hard Anger klare til dyst

Nystarta metalfestival satsar tungt i sommar. No er banda klare.

Spellemenn fra Vestlandet

Møt alle Bergensheltene som er nominert.

- Vi er outsider

Her ankommer Real Ones kveldens Spellemann-utdeling.

Relaterte bilder

FOTO: Siv Dolmen

FOTO: Siv Dolmen

FOTO: Siv Dolmen

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls