Skeiv folk

Nydelig surrealisme

1 2 3 4 5 6
Megapuss
«Surfing»

Folk-surrealisten Devendra Banhart har fått med seg et pent knippe bidragsytere fra den amerikanske indierockscenen på sitt siste prosjekt.

Sammen er de tydelig inspirert av musikalske ekstremiteter som Jim Morrison, Manu Chao, Bo Diddley, Syd Barrett, Captain Beefheart og tidlig, psykedelisk folkrock.

Resultatet er en jazzet poprockplate som veksler mellom motstandsdyktig surrealisme og var, iørefallende pop. Megapuss er også befriende lite selvhøytidelige; på den sommervarme «Adam & Steve» fyrer bandet i gang en gitarsolo basert på temaet fra WHAM!s «Careless Whisper».

Med en motsats i den gnagende, psykedeliske «Sayulita» blir platen noe rotete og skeiv, men med litt tid på anlegget avslører «Surfing» seg som mer sammenhengende enn hva man umiddelbart skulle tro.

«Surfing» er muligens ikke den mest originale platen du har hørt, men uten tvil en av de mest sjarmerende og gjennomførte. En nydelig liten sak, rett og slett.

PETTER LØNNINGEN

Er du enig med vår anmelder? Si din mening her:

Les også

Siste fra Musikk

Visdomsviser

<b>Leonard Cohen:</b> Han er blitt gammel og legger heldigvis ikke skjul på det

Relaterte bilder

cd/indierock
Megapuss
«Surfing»

Vapor Records/Bonnier Amigo

Mest lest

TEGNESERIER