Sart metall

Tvetydig og ubehagelig dypdykk

1 2 3 4 5 6
Utarm
««Panic Chamber»»

Utarm er Sindre Foss Schankes dypdykk i industriell støy og svartmetall. Looping av angstskrik og en nesten sirkelsagaktig lydvegg akkompagneres av en melodilinje som i kraft av sin tilsynelatende mangel på retning og utvikling ytterligere bidrar til en følelse av fortapelse og desperasjon. Deretter bærer det over i rent elektroniske lydmontasjer, rike på driv og fasetter. Etter hvert som kuttene får kverne av gårde i all sin gyselige monotoni, maner Utarm frem uhyggelige bilder på netthinnen.

Det mest interessante ved albumet er spenningen mellom to motstridende forhold: trass i det ugjestmilde lydbildet, har Utarm valgt en overraskende varm og lun produksjon. Dette gjør at kuttene fremstår som tvetydige; ubehagelig og krevende, men også sarte og såre. Dessverre er lydbildet overmettet, noe som gjør at mange av elementene slår knockout på hverandre. Det kan bli for mye av det gode.

PETTER LØNNINGEN

Enig med vår anmelder? Si din mening her.

Les også

Siste fra Musikkanmeldelser

Relaterte bilder

  • Utarm
  • «Panic Chamber»
  • Rogbiff Records/Musikkoperatørene


Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Kontroll over storbrannen

Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER