Med kjærlighet til musikken

Collegium Musicum greier å blande amatører og profesjonelle og skape sang og musikk av ypperste kvalitet. De avrunder sin 25. sesong i Korskirken søndag.

PER JON ODÉEN

Da professor Jan Christensen stiftet Collegium Musicum i 1978, var det for å lage et møtested der profesjonelle og amatører kunne spille sammen. Ensemblet består av ca. 100 musikere. Orkesteret er fordelt med halvparten profesjonelle og resten amatører. Koret består av ca. 60 medlemmer - 100 prosent amatører.

Fin dynamikk
- Blandingen mellom amatører og profesjonelle skaper en voldsom dynamikk. Vi inspirerer hverandre. Amatørene får et løft og kan spille og synge med de proffe - og proffene får inspirasjon ved å møte så mye oppmuntrende og begeistret musikkglede. Til sammen skaper dette en dynamikk som hever kvaliteten for alle parter, sier styremedlem Kate Augestad.

Collegium Musicum fyller et tomrom i det bergenske musikkliv. Orkesteret er så stort at det kan spille en del barokkmusikk og tidligmusikk som ikke krever full symfonisk besetning.

- Nå i januar fikk vi vår nye kordirigent, Håkon Matti Skrede. Han er sanger og jobber veldig fint med koret også med de sangtekniske detaljene. Håkon føyer seg pent inn i rekken av dyktige dirigenter vi har hatt, Karstein Askeland og Rolf Sævik, sier Augestad.

Collegium Musicum har tradisjon for å invitere gjestedirigenter til konsertene. Som regel har det vært unge dirigenter på vei opp mot en større karriere. Også solistene som blir valgt, er ofte unge og lovende.

- I fjor fikk vi et skikkelig løft med en konsert i Festspillenes regi. Det kom over 600 i Domkirken. Vi håper på flere slike oppgaver, sier Kate Augestad .

Må tjene mer
Collegium Musicum arrangerer seks konserter hver sesong. I år blir det også en 7.; en korkonsert i Johanneskirken den 6. juni. Dette er i samarbeid med Bergen Filharmoniske Kor.

Økonomien er en verkebyll i driften: et kommunalt tilskudd på 200.000 gir ikke dekning når musikere og solister og dirigenter skal ha lønn. Nå arbeides med å finne muligheter for å tjene mer selv, for eksempel ved å danne små vokalgrupper som kan opptre i sponsorsammenhenger.

Collegiums profil innebærer også et lett oppdragende, men sosialt element: Barn under 14 år går gratis:

- Vi vil gjerne rekruttere barn og unge til også å sette pris på den kunstmusikalske arven vår. Interesserte foreldre kan derfor ta med seg barna gratis, sier Augestad.

- Vi har ambisjoner om å gjøre det best mulig. Jeg tør påstå at vi oppnår gode kunstneriske resultater, sier Kate Augestad.

Hun legger til at koret gjerne vil ha nye medlemmer, spesielt menn.

Konserten på søndag har Te Deum av Haydn, Kroningsmesse av Mozart, og Fiolinkonsert av Paganini på programmet. Dirigent er Eivind Gullberg Jensen.

Les også

Siste fra Musikk

Plumbo fikk flest stemmer i Melodi Grand Prix

Det mye omtalte bandet fra Vestfold fikk flest stemmer under kveldens delfinale i Melodi Grand Prix. NRK hadde godkjent vinnertalen på forhånd

Plumbo fikk flest stemmer i Melodi Grand Prix

Det mye omtalte bandet fra Vestfold fikk flest stemmer under kveldens delfinale i Melodi Grand Prix. NRK hadde godkjent vinnertalen på forhånd

Plumbo vant med «Ola Nordmann»

Storfavoritten Plumbo vant lørdagens andre delfinale i Melodi Grand Prix med sin sang «Ola Nordmann».

Hard Anger klare til dyst

Nystarta metalfestival satsar tungt i sommar. No er banda klare.

Spellemenn fra Vestlandet

Møt alle Bergensheltene som er nominert.

- Vi er outsider

Her ankommer Real Ones kveldens Spellemann-utdeling.

Relaterte bilder

AMATØR OG PROFF: Blandingen mellom amatører og proffer har gjort Collegium Musicum til en sterk medspiller i det bergenske musikkliv. Gjestedirigent Eivind Gullberg Jensen leder kor og orkester på en av de siste prøvene før konserten søndag.<p/>JAN M. LILLEBØ(foto)

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls