En ulydig provokatør
Forfatter Øyvind Berg sjonglerer mellom det folkelige og det intellektuelle. Eller han bruker babyhorn, slangehorn og aviser.
AV: silje stavrum norevik
Søndagsdøsig kveld på Landmark. Merkelige lyder brer seg utover mot Smålungeren. Regn utenfor, eksperiment inne. Poeten Øyvind Berg leser diktet «Tropisk Nord-Europa» og spiller antilopehorn mens lydkunstner Maja Ratke leker med lyd ved siden av.
Det er noen timer siden de landet på Flesland. Men det er tre år siden de fant et slektskap i hverandre
- Grovkornet
Øyvind Berg er blitt stemplet som provokatør. Han skriver ikke ønskedikt. Men kanskje sier provokatørstempelet mer om lydigheten i resten av poesi-Norge enn om urostifteren Berg. Forfatteren er litt lei provokatør-posisjonen.
- Kanskje er det de andre som provoserer meg ved å skrive så tamt, spør Øyvind Berg tilbake.
Litteraturviter Per Gunnar Linvik var den første som skrev hovedfagsoppgave om Øyvind Bergs dikt. Han mener mange har misforstått forfatteren.
- Helt siden debuten i 1982 har han stått for en kompromissløs og grovkornet poesi som går langt utover det som har vært regnet som god tone innenfor tradisjonell lyrikk, sier Linvik.
Ikke alle har forstått Bergs bakenforliggende språkfilosofiske prosjekt.
- Han er blitt kalt mye rart, fra «dasspoet» til «fornyer av poesien». Berg er blitt både genierklært og bortforklart. Han blander høyt og lavt. Slikt gjøres ikke alltid ustraffet.
- De første ti årene fikk han bare kjeft, konstaterer Linvik som mener kritikerne ikke forsto tyngden i Bergs formspråk.
- Folk reagerer når han skriver linjer om mannen som vil «pule Gud». Det er et språklig bilde, men det leses bokstavelig som et tema, begrunner Linvik.
Fandenivoldsk
Øyvind Bergs siste utgivelse er «Chutzpah i måneskinn». Ordet er jiddisj, og betyr «grenseløs frekkhet». For fandenivoldsk må poesien være, ifølge Berg. I sin siste bok skriver Berg både om Bush og Bondevik.
- Poesien hans er politisk på den måte at den tar for seg materialistisk, vestlig utnyttelse av andre. Samtidig er han en flertydig poet, språket er fullt av selvmotsigelser og kontrasterende bilder.
Øyvind Berg mottok Brageprisen i 1995.
- Nå er det ikke lenger stuerent å ikke like Berg, mens det før kanskje var omvendt, sier litteraturviteren.
Forfatteren forteller at det fra forlagets side «mases om ei ny diktsamling». Fra før har Berg skrevet om lag 400 dikt. For tiden holder han på med et teaterstykke for ungdom. Dødlinjen nærmer seg, men Berg vil nødig snakke om stykket.
Ikke ennå.
Les også
Siste fra Musikk
Relaterte bilder
FOTO: HELGE HANSEN
Mest lest
TEGNESERIER
-
«Livets uromantiske sider»
1 2 3 4 5 6Komisk og rørende om vekten av en familiehistorie -
«Påkosta eventyr»
1 2 3 4 5 6Tom Cruise reddar verda. Igjen. -
«Danser med delfiner»
1 2 3 4 5 6Velmenende om å takle funksjonshemning -
«Jakta på offeret»
1 2 3 4 5 6Ei ubehageleg reise ned i det svenske landskapet sine fordommar -
«En maktdemonstrasjon»
1 2 3 4 5 6Rikt portrett av en av USAs mektigste og mest omstridte menn
-
«Fredagskos med Larsen»
1 2 3 4 5 6Litt for pent og tekkelig i store doser -
«Visdomsviser»
1 2 3 4 5 6Cohen er blitt gammel og legger heldigvis ikke skjul på det -
«De beste hilsener»
1 2 3 4 5 6Mer enn et rart drops i en kommode. -
«Tilbake på trass»
1 2 3 4 5 6Skuffende gjenfødsel -
«Små bevegelser»
1 2 3 4 5 6Japansk tradisjon møter vestlig minimalisme
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen. -
«Kinesiske liv»
Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur. -
«I lyriske omland»
Gleden ved å finne, gjendikte og dele.
-
«Stillferdig og hjemmekoselig»
1 2 3 4 5 6Pent, vakkert og nesten litt kjedelig. -
«Magnet er trygt tilbake»
1 2 3 4 5 6En glitrende oppvisning som hadde fortjent et større publikum. -
«Kurt koser julen inn»
1 2 3 4 5 6En trivelig førjulsstund med en smak av Hollywood. -
«Grenseløs kosmisk hippiecountry»
1 2 3 4 5 6Psykedelisk dronegitar med countrysmak. -
«Bursdag for fulle hus»
1 2 3 4 5 6Trivelig bursdagsfeiring, men kanskje litt for stivt og høytidelig.
-
«Kulturelt oljesøl»
Med enkle virkemidler får Amund Sjølie Sveen frem få, men viktige poeng om hva slags land Norge er. -
«Sædutleverende samtale-show»
1 2 3 4 5 6Når man begynner å bli for gammel til å skade seg selv, er det nok lettere å bare snakke om det. -
«Velkjent og velfungerende»
1 2 3 4 5 6Et godt proporsjonert show med mange høydepunkter, men også til tider litt for tradisjonelt. -
«- Ka? E d virkelig ingenting?»
De fem elleveåringene foran meg forsto lite da vakten kom og sa showet var slutt. -
«Bygdedyr uten skarpe tenner»
1 2 3 4 5 6Hele tiden langt innenfor streken


