Sjalusimareritt

Intens og uhyggelig skildring av et ødelagt sinn

Stig Sæterbakken
««Ikke forlat meg»»

Stig Sæterbakkens niende roman er en effektiv og uhyggelig skildring av et ungt sinn i ferd med å gå til grunne, tilsynelatende av kjærlighetssorg, men også av sjalusi ute av kontroll. Boken er ført i du-form, og til tider virker det som om boken er skrevet av en voksen Aksel som ser tilbake på hvem han en gang var.

Sjalusien som blir beskrevet i «Ikke forlat meg» grenser til å fremstå som en sinnslidelse. Romanen starter med slutten, og er formet som kapittelvise tilbakeblikk som gir oss mer informasjon om forholdet mellom Amalie og Aksel, og hvordan det var fatt med Aksel før han traff Amalie. Den gradvis tilbakespolende fortellerteknikken gjør at Aksels sykelige form for sjalusi blir mer forståelig. Den ekstreme sjalusien er ikke bare knyttet til kontroll og eierbehov. Sæterbakken forbinder den i tillegg med et slags forskrudd renhetsideal hos Aksel. Det som utløser svartsyken er en tilsynelatende uskyldig betroelse fra Amalie om hvem som tok dyden hennes. Doberman, som han het, vokalist i et tilfeldig heavyrockband, blir ingen hvem som helst for Aksel, men et symbol på noe truende og mørkt som når som helst kan lokke Amalie ut i fordervelsen.

Sjalusifantasiene til Aksel rommer en uhyggelig blanding av råskap og vellyst, og etter hvert som boken avslører mer om fortiden til Aksel, forstår vi at disse dragningene mot det makabre og grenseoverskridende ikke er rene fantasifostre. Det viser seg at Aksel før han traff Amalie har eksperimentert med marginale seksuelle erfaringer i en slags outsidertilværelse. Aksel har vært utstøtt fra fellesskapet i ungdomsskolen, og reaksjonen hans, bunnet i ensomhet, signaliserer at noe holdt på å gå svært galt. «Ikke forlat meg» er mer brutal enn Sæterbakkens siste bøker, uten at det forringer dens kvalitet. For som Kjell Askildsen nylig sa i et intervju, er den beste litteraturen amoralsk, den skildrer mennesket som et sammensatt vesen. «Ikke forlat meg» er et eksempel på hvordan god litteratur overskrider moralske stengsler uten dermed å bli umoralsk.

GRO JØRSTAD NILSEN

Enig med vår anmelder? Si din mening her.

Les også

Siste fra Litteraturanmeldelser

Kinesiske liv

Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur.

Egyptiske kvinneskjebner

<b>Salwa Bakr</b> forteller historien til kvinnelige innsatte, som nesten alle er blitt kriminelle som følge av menns ugjerninger.

Relaterte bilder

  • Stig Sæterbakken
  • «Ikke forlat meg»
  • Cappelen Damm

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Kontroll over storbrannen

Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER