Riv gjerdene!
Underholdende, velkomponert og ideologisk lesning.
AV: leif gullstein
Beate Muri er debutant, oppvokst på Oslo østkant. I «Jon Eltons vitaminfattige liv» lar hun hovedpersonen sin gjøre det samme. Det er Jon Elton som skriver fortellingen, og han har vokst opp på Grünerløkka med Klassekampen, demonstrasjoner, rock og fagbevegelse.
Jon slår tidlig fast hva boken skal handle om: «Faren min er homse. Mora mi er lesbe. Og de bor i hver sin toroms leilighet ved siden av hverandre i første etasje i en bakgård. Det er her problemet ligger». Nå tror du kanskje at problemet er foreldrenes seksuelle orientering? Nei, det er livet i bakgården som er problemet. Jon Elton tror han skal dø av D-vitaminmangel.
Jons bakgård utgjør nemlig det mørkeste hjørnet av et oppdelt og ellers solrikt bakgårdsunivers, knyttet til seks ulike bygårder. I disse inngjerdede gårdene har forfatteren samlet Oslo i miniatyr: menneskene er individuelt skildret, men alle står også som representanter for et politisk ståsted, en etnisk tilhørighet, en klassebakgrunn, en seksuell orientering, et alderstrinn, eller utstøtte sosiale grupper.
På sitt veslevoksne og radikale bokmål, maner Jon de andre ungene til kamp mot de voksnes gjerder. Hvorfor kan ikke alle dele bakgård, barna dele lekeapparater, og alle bli kjent med alle? Her snakker vi Fellesskapsløsninger med stor F, og Toleranse med stor T. Det er symptomatisk at den eneste voksne som helhjertet støtter prosjektet er ei eldre Høyre-dame med en Blitz-pøbel til barnebarn.
«Jon Eltons vitaminfattige liv» er en venstreradikal bok, utgitt på et tidligere venstreradikalt forlag, men den ligner ikke på 70-tallets politiske barnebøker. Jon Elton har en veslevoksen, ironisk fortellerstemme som utlikner den moralske pekefingeren. Alle hans, og fortellingens, overdrivelser understreker det utopiske og ideelle ved prosjektet. Selv om de voksne får gjennomgå for sine fordommer og barna seirer til slutt, er det likevel ikke tvil om at både forfatter og forteller vet at verden ikke lar seg endre i en håndvending.
Boken handler dessuten om mer. Den handler om vennskap, og om at man verken skal gjerde ute det man er redd for, eller gjerde inne dem man er glad i.
PETRA J. HELGESEN
Enig med vår anmelder? Si din mening her.
Les også
Siste fra Litteraturanmeldelser
Relaterte bilder
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere.
- Beate Muri
- «Jon Eltons vitaminfattige liv»
- Omnipax
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Kontroll over storbrannen
Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


