Nattfugl og kråka

Enkel barndomsskildring om syk mor

Benedicte Meyer Kroneberg
««Ingen skal høre hvor stille det er»»

Benedicte Meyer Kroneberg debuterer med en minimalistisk roman som skildrer en liten jentes liv med en bipolar mor, hvor navnene kråka og nattfugl er poetiske omskrivninger av mors svingninger. Kråka er mor som manisk, nattfugl er mor som depressiv.

Romanen veksler mellom fortid og nåtid, og i nåtid møter vi den voksne jeg-fortelleren Hanna, som har reist hjem til far. Hanna lider av en depresjon som slipper taket da omstendighetene rundt morens nylige død blir avdekket. Partiene fra nåtid er svært stillestående, og selv om det ulmer under overflaten, savner jeg mer fremdrift.

Forfatteren bruker få elementer til å skildre hvordan Hanna som liten jente opplevde mor. Mors maniske perioder viser seg hovedsakelig i hvorvidt det står middag på bordet eller ei. Middags-laging symboliserer den gode, friske mor, manglende middag det motsatte. Mor skildres ellers på en utvendig måte, med bustete hår og flagrende gevanter, som i maniske faser dreier keramikk natt og dag.

Mor svinger fra manisk til depressiv på noen timer, og så hurtig skjer ikke stemningsomslag, vil de med kjennskap til sykdommen kanskje innvende. Mors lave impulskontroll viser seg også i at hun ikke knekker barnekoden, nemlig at voksne ikke skal blande seg inn i venninneintriger. Boken har enkle og tydelige karakterer. Jentene er enten slemme eller snille, far er forståelsesfull, men fraværende.

Hanna tar på seg ansvar for å holde mor frisk, noe som fører til en del dramatikk på det ytre plan, men her som ellers savner jeg mer psykologisk dybde. «Ingen skal høre hvor stille det er» har en såpass skjematisk komposisjon at den til tider virker myntet på et yngre publikum.

Boken har en naivistisk stil som fører tankene hen på Gro Dahle. Hun har i likhet med Kroneberg tematisert voksnes uforutsigbarhet i den fremragende boken «Sinna mann». Kroneberg skal ha ros for å behandle et vanskelig tema fra barnets ståsted, og hun skildrer godt den uroen som et barn uvegerlig må føle ved aldri å vite om mor er kråke eller nattfugl.

GRO JØRSTAD NILSEN

Enig med vår anmelder? Si din mening her.

Les også

Siste fra Litteraturanmeldelser

Kinesiske liv

Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur.

Egyptiske kvinneskjebner

<b>Salwa Bakr</b> forteller historien til kvinnelige innsatte, som nesten alle er blitt kriminelle som følge av menns ugjerninger.

Relaterte bilder

  • Benedicte Meyer Kroneberg
  • «Ingen skal høre hvor stille det er»
  • Cappelen Damm

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen

Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER