Morbid eleganse
Om den medisinske anatomiens kulturelle reflekser gjennom historien.
AV: leif gullstein
Oi, oi, for en nydelig bok. Og svær: 1,6 kg, for å være nøyaktig; 24,5x16,5 cm. Når jeg blar i den dufter det som bare nye bøker kan gjøre. Fin papirkvalitet, høy bulk. Over 700 sider, satt med Trinité No. 2. Brede marger, fantastiske illustrasjoner. «Gjennom kjøttet» heter den; vi bys en reise i disseksjonen og kroppens kulturhistorie. Umiddelbart ble jeg slått av hvor rikt disseksjonen er som sinnebilde - som et prisme for vår kultur. Jeg kunne ikke vente med å sette anmelderskalpellen i denne boken, og til forskjell fra anatomens disseksjonsbord skulle det lukte godt hele veien.
Bak det omfattende arbeidet står den prisbelønte lyrikeren, romanforfatteren og kritikeren Espen Stueland. Han lar den medisinske disseksjonens historie danne ryggraden i boken, mens hjertet hele tiden ligger i litteraturen. Det er «gode grunner til å lese Fabrica [1543], atlaset over kroppen, slik man leser en skjønnlitterær klassiker,» skriver han, kollektivets kultur gir seg nemlig til kjenne i de narratologiske og retoriske strukturene. Utstyrt med disse brillene gjør Stueland sine elegante og herlig morbide snitt i vår idéhistoriske corpus, men når det blir nødvendig bruker han gjerne store tenger og sag.
Under Stuelands 500 W pære kan vi således følge de besnærende åpningene til billedkunstnere som Leonardo da Vinci og Rembrandt, diktere som Shakespeare, Baudelaire, Edgar Allan Poe og Jakob Sande, performancekunstneren Orlan og fotografen Andres Serrano, eller til film og TV-serier som «Riget», «X Files» og «CSI». De velvalgte og praktfulle anatomiske plansjene, maleriavbildningene, stålstikkene fra Diderots encyklopedi, karikaturene fra 1700-tallets England og mer moderne fotokunst, fremstår som selvsagte og integrerte deler av analysene.
«Gjennom kjøttet» anlegger et imponerende tverrfaglig historisk perspektiv: foruten medisinsk historie, filosofi, litteraturvitenskap, kunsthistorie og popkultur, er vi innom religion og etikk, rettshistorie, teater, media, reklame og offentlig propaganda. Stueland har satt seg fore å demonstrere hvordan de ulike sidene har virket sammen i vår kulturhistorie, som i en levende kropp. Og ved å gi boken mer form av en essaysamling enn en tradisjonell avhandling, kan forfatteren i større grad tillate seg de frimodige kastene mellom de behørige oversiktsbildene og de minutiøse observasjonene under det litterære mikroskopet.
Dette er et lærd arbeid, men ikke jålete. Likevel er det noe overraskende at Stueland i all hovedsak bare støtter seg på en nordisk og engelskspråklig litteraturliste. Bredden i perspektivene gjør i alle fall at mange vil ha stor glede av denne boken. Skal man yte boken rettferdighet kreves imidlertid en nøyaktig og langsom disseksjon.
TOR DISHINGTON JOHANSEN
Enig med vår anmelder? Si din mening her.
Les også
Siste fra Litteraturanmeldelser
Relaterte bilder
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere.
- Espen Stueland
- «Gjennom kjøttet: Disseksjonen og kroppens kulturhistorie»
- Oktober
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Kontroll over storbrannen
Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


