Kronens kroner

Pikant og pedantisk om kongehusets formue.

Carl-Erik Grimstad
««Dronning Mauds arv»»

Med sin iscenesettelse klarte han det igjen, medieforskeren og den tidligere soussjefen ved slottet, Carl-Erik Grimstad. Da «Dronning Mauds arv» kom ut, lot ikke oppslagene vente på seg. Maud skal ha blitt snytt for en betydelig del av medgiften, og senere for selve bryllupsgaven, Appleton House i Norfolk. Likevel er det store verdier igjen etter arveoppgjørene i kongehuset – formuen kan i dag ha vokst til 837 millioner kroner, har DN beregnet. Slottet insisterer på sin side på at den beløper seg til under hundre.

Et spektakulært funn i et sørengelsk arkiv skal ha inspirert hoffkommentatoren til arbeidet med boken. «Forsøk på å svindle dronning Maud» var tittelen på den ukjente mappen med gamle brev og notater etter Henry Knollys, dronningens privatsekretær og forretningsfører i England. Funnet bekrefter det dårlige forholdet Maud hadde til viktige familiemedlemmer på øyriket, og Grimstad antyder at kong Haakon måtte gi fra seg en stor del av Mauds arv i 1907 for å sikre engelsk støtte til norsk selvstendighet.

Men det tar tid før leseren kommer så langt. Mye tid. Grimstad virvler først opp et overveldende persongalleri og et vell av detaljer om livet i og rundt det britiske kongehuset i de siste par tiårene før århundreskiftet. Til tross for at forfatteren velvillig byr på pikant stoff, bringer ikke boken mye nytt her, og relevansen til Maud og hennes arv blir ofte for svak. Senere i boken synes kanskje Fridtjof Nansens diplomatiske innsats å få for stor plass, om enn forfatteren etter alt å dømme også gir kjempen berettiget kritikk.

Det er en selvsagt en styrke ved Grimstad at han ikke lefler med kongehusene; hans utlegninger og personkarakteristikker fremstår som etterrettelige og kan gjerne være sviende og biske. Grimstad har en god penn, men dette bokprosjektet er blitt for langt og bustete, og kunne ha tjent på en stuss. «Dronning Mauds arv» inviterer i alle fall til en betimelig debatt omkring kongehusets skattefritak og skjulte utenlandsformue, og for noen omkring monarkiets berettigelse overhodet. Det må vi applaudere!

TOR DISHINGTON JOHANSEN

Enig med vår anmelder? Si din mening.

Les også

Siste fra Litteraturanmeldelser

Kinesiske liv

Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur.

Egyptiske kvinneskjebner

<b>Salwa Bakr</b> forteller historien til kvinnelige innsatte, som nesten alle er blitt kriminelle som følge av menns ugjerninger.

Relaterte bilder

* Carl-Erik Grimstad

* «Dronning Mauds arv»

* Aschehou

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen

Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER