Hverdagsmystikk
En kontemplasjon over Jon Fosses forfatterskap i lys av kristen erfaring.
AV: leif gullstein
I boken «U Alminnelig» søker teologen og presten Kjell Arnold Nyhus å sile Jon Fosses rike forfatterskap gjennom den kristne mystikken. Det er en fremstilling av det Nyhus finner relevant for egen del; hans lesning er bare sann i den grad andre oppfatter den berikende eller gyldig. Det er et godt utgangspunkt hvis man vil unngå tunge innvendinger.
Fosse har bekjentgjort sin forkjærlighet for kvekernes «kvardagsmystikk», som nettopp løfter troserfaringen ut av det dogmatiske. Men hans destillerte vestlandspietisme levrer seg i skriften: «Det av Gud i mennesket, som det heiter med et kjent kvekerord. Eg kunne like godt ha kalla det for skrifta.» Skriften er for Fosse flerstemmig, flertydig; den er, i motsetning til det talte ord, under eller bak det kultur- og personspesifikke, peker utover seg selv, mot forskjellsløs væren. Litteraturen er den sekulære verdens mystikk.
For Nyhus har Fosses forfatterskap resonans i den apofatiske teologien, den som vil å vende bevisstheten mot den ytterste, guddommelige virkelighet ved å si hva denne ikke er. Særlig trekker forfatteren relevante veksler på den tyske dominikaneren Mester Eckhart (d. 1327). Jeg synes nok Nyhus tidvis presser både Fosse og mystikken inn i sine egne skjemaer, og at han gjentar enkelte fordommer i utdatert forskning, men det blir aldri plagsomt.
Selv om Nyhus kunne ha hentet inn et langt større menasjeri av relevante filosofer og skjønnånder, ikke minst flere av dem Fosse selv viser til, trekkes det likevel opp en rekke sammenhenger som sikkert har gyldighet utover den gitte fortolkningsrammen. Denne boken er imidlertid, og Nyhus vil nok istemme, mer en kontemplasjon enn en systematisk analyse. Dette underbygges av det foredlede språket, klart, flytende og billedrikt som det er.
«U Alminnelig» gir et svært virksomt møte med Fosses skrivekunst fra et kristent erfaringssted. Jeg våger å hevde det, selv om jeg selv ikke er en troende. For, som Fosse vil lære oss: skriften er flertydig. Og bare begynnelsen.
TOR DISHINGTON JOHANSEN
Enig med vår anmelder? Si din mening her.
Les også
Siste fra Litteraturanmeldelser
Relaterte bilder
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri. -
«Kjør meg gjennom natten»
1 2 3 4 5 6The Chromatics styrer deg rett inn bakrusen fra 1985.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.
- Kjell Arnold Nyhus
- «U Alminnelig: Jon Fosse og mystikken»
- Efrem Forlag
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


