Vil ha litteraturhus i Bergen

Litteraturhuset i Oslo har vært en suksess fra dag én. - Det er ingen grunn til at det ikke skal kunne bli en suksess i Bergen også, mener Per Boye Hansen.

Les også:

Tanken om et litteraturhus, etter modell av det som er etablert i Oslo, ble sådd av kulturredaktør Jan H. Landro i en kommentar i Bergens Tidende i forrige uke. Boye Hansen synes det er en glimrende idé. Festspilldirektøren har selv stått i kø for å komme inn på en debattaften på Litteraturhuset i Oslo, men måtte gå med uforrettet sak. Det var ikke plass.

Vil samle miljøet
- Et litteraturens hus kan samle aktiviteter som nå er fordelt på mange ulike steder i byen. Det kan bli et møtested til berikelse for byen, sier han og nevner debatter, forelesninger og seminarer som eksempler.

Festspillene bruker i dag Logen bar som lokale for mange av sine lignende arrangementer.

- Kan Festspillene tenke seg å legge arrangementer til et litteraturhus?

- Ja. Det ville vi helt sikkert. Kanskje vi kunne flytte inn? sier Boye Hansen.

Også Sissel Kristoffersen ved Norsk Forfattersentrum Vestlandet liker ideen.

- Kan vi få til et like flott hus som det de har i Oslo, ville det vært fantastisk, sier hun.

- Bergen har gode litterære tradisjoner og et stort og aktivt litterært miljø.

Frykter ikke konkurransen
I dag foregår det litterære arrangementer på mange av byens utesteder. Landmark i Bergen Kunsthall er et av dem, men intendant Solveig Øvstebø er ikke redd for konkurranse.

- Positive tiltak genererer nye positive tiltak. Så lenge det god kvalitet på det som settes i gang, og så lenge det er faglig fundert, støtter jeg det, sier hun.

Hagerupsgården på Rådstuplass har vært nevnt som et passende lokale for et Litteraturhus. Tidligere holdt Brannvesenet til i den fredede bygningen fra 1705. Nå er Byrådsavdeling for byggesak og bydeler lokalisert her.

- Et fint hus. Det trenger ikke være et nytt bygg. Det er det heller ikke i Oslo, sier Sissel Kristoffersen og mener at et litteraturhus i gangavstand fra Galleriet må være liv laga.

Les også: Fritt ord vil ikke stå for finansieringen i Bergen

Les også

Siste fra Litteratur

Her tisset Wilhelmine
over rekkverket

I en ny bok om Agnar Mykle, blir de mange hyblene hans i Bergen lokalisert.

Lager film om Shakespeares skjulte koder

Jørgen Friberg mener at en annen forfatter sto bak bøkene.

Günter Grass erklært uønsket i Israel

Den tyske forfatteren Günter Grass er blitt erklært uønsket i Israel som en reaksjon på et dikt hvor han omtaler landet som en trussel mot verdensfreden.

Rivertonprisen til Torkil Damhaug

Den førtiende Rivertonprisen går til Torkil Damhaug

Rivertonprisen til Torkil Damhaug

Torkil Damhaug er tildelt Rivertonprisen 2011 for boka «Ildmannen».

«Eg trur ingen får taket på Hovland. Då misser du han.»

Halvor Folgerø og Finn Tokvam på leit etter mannen bak myten.

Relaterte bilder

KAN BLI LITTERATURHUS: I dag holder Byrådsavdeling for byggesak og bydeler til i Hagerupsgården. Kanskje kan det bli litteraturhus her en gang i fremtiden? FOTO: Høvik, Tor