Tegneserier er blitt stuerent
Med egen Bragepris, stor hjemlig aktivitet og et knippe glitrende oversettelser ble tegneseriebransjen flere hakk mer voksen i 2005.
AV: øyvind holen
Les også:
I 2005 var det selvsagt å se stabler med utstilte tegneseriebøker i norske bokhandlere. Selv om humorserier som «Pondus» og «Nemi» dominerte, var de heldigvis langt fra alene. Mads Eriksen kom som en komet i stripesjangeren, med den lekne, anarkistiske og selvbiografiske «M», mens de mer episke sidene ble bevart av Christopher Nielsen og Jason.
De befestet begge sin posisjon som Norges mest utholdende, varierte og beste serieskapere med to strålende album, som begge fullt fortjent ble nominert til Brageprisen (Jason vant). Tegneserieprisen ble delt ut i kategorien «åpen klasse» i år, men mediet har utvilsomt gjort seg fortjent til en fast, årlig Bragepris.
Kostbare ender
Vi er fortsatt ikke bortskjemt med oversettelser av kvalitetsserier, men fikk da se internasjonale klassikere som Alan Moores «V for Vendetta», Marjane Satrapis iranske oppveksthistorie «Persepolis» og Martin Kellermans svenske generasjonsroman «Rocky» i norsk språkdrakt.
Egmont gjør dessuten en fin jobb med å samle klassiske avisserier som «The Spirit», «Steve Canyon» og «Fantomet» mellom stive permer, men årets retrohøydepunkt var første kapittel av det omfattende Carl Barks-biblioteket. Det samler alle Barks' Disney-serier i til sammen 30 bind, utfylt med omfattende bakgrunnsmateriale. En fest av en utgivelse, men bare for de få. Ikke bare koster verket den fyrstelige sum av vel 15.000 kroner, opplaget på 2500 eksemplarer ble så godt som utsolgt før første bind i det hele tatt kom fra trykkeriet.
Tregt for japanerne
Japanske og sørkoreanske serier fortsetter å strømme inn på markedet, men sliter fortsatt med å feste seg i de brede lag. Antologien «Manga Mania» gikk inn, og voksen-manga lar vente på seg. De største forlagene konsentrerer seg om å vinne de yngste leserne, især guttene, med titler som «One Piece», «Shonen Jump» og «Mesterdetektiven Conan». Den danske nykommeren Mangismo kom inn som et friskt pust, og frir til tenåringsjentene med romantiske såpeoperaer som «I.N.V.U.» og «Gravitation».
Den norske undergrunnen har vært noe roligere i år, men holder seg synlig i fine antologier som «Tusj» og «Forresten». Rui Tenreiro sto bak årets vakreste og meste originale tegneseriedebut med «Trost», og det er bare å begynne å glede seg til mer aktivitet i 2006. Forlaget Dongery har alt tjuvstartet med sin mest ambisiøse utgivelse: Flu Hartbergs oppvekstskildring «English Conversation». I januar kommer «Ser du meg nå», den etterlengtede albumdebuten til Tor Ærlig. Jason og Christopher Nielsen bør ikke sitte for trygt på tronen.
Les også
Siste fra Litteratur
Relaterte bilder
MINNE: Et verdig minne om avdøde Will Eisner.
SKILTE SEG UT: Sørkoreansk såpeopera som skilte seg ut i årets strøm av asiatiske serier.
ÅRETS VAKRESTE: Fattig på ord og action, men rik på poesi og melankoli. Årets vakreste debut.