Frelserne

Pet Shop Boys i Grieghallen:

«Come back West», skriver vår anmelder etter gårsdagens Pet Shop Boys-fest.

1 2 3 4 5 6
Pet Shop Boys
«Grieghallen»

Se smakebiter fra konserten: "Suburbia" | "I'm With Stupid" | "Left to My Own Devices" | Sjekk ut bildene fra konserten | Trill terning: send inn din anmeldelse Les også: I kø for Pet Shop Boys | "Bergen is lovely"

DET ER EN dreven duo som valgte å starte Europa-turneen sin i Grieghallen i Bergen i går. Neil Tennant og Chris Lowe har holdt sammen siden 1981, og i 1984 ga de ut sin første versjon av «West End Girls», en låt som fremdeles blir regnet som en av deres største hiter. Med sin tidlige popelektronika ble Pet Shop Boys stilikoner og førerhunder for en hel sjanger. Og de er fremdeles blant de aller beste. I mai i fjor kom deres foreløpig siste album, «Fundamental».

NETTOPP DENNE over 20 år lange fartstiden gjør en Pet Shop Boys-konsert til en nærmest sikker vinner på enhver scene.

DUOEN ENTRER scenen sammen med sine dansere. Neil Tennant i smoking og flosshatt, Chris Lowe i kanarigul hettegenser og cap, og dermed er stikkordene gitt: elegant og hipt, erfarent og lekent på én og samme tid. Og slik skal det fortsette i nesten to fulle timer ut i den sene fredagskvelden.

DET ULMER kraftig i salen allerede på låt nummer to, «Left To My Own Devices». Det ryker på «Suburbia», og når «Rent» er i gang er det full fyr i publikum.

EMINENTE DANSERE og korister, lysshow og kostymer er gjennomført til fingerspissene. Pet Shop Boys overlater ingenting til tilfeldighetene på sine konserter, og nekter å la en eneste publikummer kjede seg et sekund. De tør også å ta det helt ned på glødepunktet i et par-tre låter, bare for å la flammene blusse opp til det fulle igjen på «Se A Vide E/Domino Dancing».

EN HITPARADE er kanskje ikke så vanskelig for et band som har holdt på – med suksess – i over 20 år, men Pet Shop Boys hadde ikke vært Pet Shop Boys uten sin utsøkte teft for fargerike og stilsikre, elegante show. «Heart» kommer til sin fulle rett ved lyssetting og scenografi som er rett og slett lekker. «Always On My Mind» når nye høyder ved hjelp av et humoristisk og fargerikt «hatteshow».

NÅR SÅ NEIL Tennant setter inn sjarmstøtet ved å fortelle hvor godt det er å endelig komme til denne byen som de har hørt så mye om, hvor både Kings Of Convenience, Sondre Lerche og Röyksopp kommer fra, er alle frelst.

LURE ER DE også, disse guttene. For de siste 30-40 minuttene serveres alle de største hitene på en perlerad: «Always On My Mind», «Streets Have No Name», «West End Girls», «Sodom And Gomorrah Show», og ekstranumrene «So Hard/It’s A Sin» og «Go West». Publikum i Grieghallen er i ferd med å lette, skrikene kan sprenge trommehinner på mils avstand og nesten samtliges armer svinger taktfast i retning vest (?). Bergen er vunnet, og oppfordringen kan kun lyde som så til Pet Shop Boys:

«Come back West»!

ANMELDT AV GURO ISTAD

Les også

Siste fra Konsert

Relaterte bilder

FULL FYR: Elegant og hipt, erfarent og lekent på én og samme tid. Pet Shop Boys er stilsikre til fingerspissene, og satte fyr på Grieghallen med sitt storslagne sceneshow. FOTO: Rune Nielsen

FOTO: Rune Nielsen

Mest lest

TEGNESERIER