Engelen

kommentar

MISS MOTOR er navnet på Bergens nye supergruppe på jentebandsfronten. Ikke slik å forstå at medlemmene kan skryte av noen lang erfaring verken når det gjelder konserter, plater eller tv-opptredener. Faktisk var bandets opptreden i Hulen sist torsdag første gang noen av de fire medlemmene sto på scenen som musikere. Til gjengjeld er det ikke mange musikere som kan vise til en bedre merittliste når det gjelder å operere i rockekulissene. For mens de fleste rockbyråkrater og arrangører ofte er tidligere musikere, har de fire jentene i Miss Motor gått nøyaktig den motsatte veien. Etter å ha arbeidet i Hulen, på Kvarteret og i Brak i noen år fant de fire venninnene ut at det var på tide å komme seg på scenen selv. Et år i øvingslokalet og debuten var et faktum. Til gjengejeld låt det forbausende bra. Bergens rockebyråkrat nummer en, daglig leder for BRAK Line Endresen, viste seg å fungere glimrende i rollen som vokalist. Det var heller ikke mye å utsette på resten av gjengen. Kanskje litt debutkranglete til tider, men Miss Motor hadde absolutt gode låter å fare med. Dette var garantert ikke det siste vi ser til bandet. Og dersom karrieren skulle ta av er det en ting som er sikkert. Ingen klarer å lure disse fire verken på dårlige kontrakter eller honorarer.

MAJOR PARKINSON har høstet mange lovord og ser ut til å seile i medvind for tiden. Utvilsomt resultatet av mye øving og hardt arbeid. For det meste satt som det skulle i Hulen sist torsdag. Major Parkinson kan rett nok være både plagsomt pretensiøse og teatralske, men de klarer likevel å dra det hele i land. Vi kunne riktignok ønsket oss litt bedre låter til fordel for noe mindre hopp og sprell, men det musikalske håndverket er saktens solid nok. Og dersom Festspillene skulle finne på å bestille en god gammeldags rockopera burde majorene befinne seg langt fremme i køen når oppgaven skal utdeles.

INSENSE OG SHOWDON fra Østlandet er to av landets «up and coming» band på ekstremmetalscenen. Men selv om begge hadde ferske album å skilte med, klarte de ikke å trekke stort mer enn et 20-talls tilhørere på Garage fredag kveld. Når så garantihonoraret på et par tusenlapper skulle dekke både bensin og fergebilletter, kan det ikke være mange kronene medlemmene satt tilbake med. Noen nye fans er det vel også tvilsomt at de rakk å få blant de få i salen.

STAKKARS KURT NILSEN. Eller strengt tatt så synes vi mer synd på de stakkars arrangørene av konserten med vår lokale rockestjerne i Nordhordlandshallen på Knarvik om halvannen uke. For det er sannelig ikke lett å sette opp kulturtilbud i grisgrendte strøk når de lokale politikerne og myndighetspersonene gjør alt de kan for stikke kjepper i hjulene. Det gjelder selvfølgelig spørsmålet om alkoholservering under Kurts konsert. Med 15-års aldersgrense på arrangementet har styret for Nordhordlandshallen satt foten ned for skjenking av alkohol under konserten. Ikke av prinsipielle hensyn som under idrettsarrangementer. Nei, utelukkende på grunn av aldersgrensen. Noe som sannsynligvis vil bety sterkt reduserte arrangørinntekter og tilsvarende mindre voksent publikum. Men det må da kunne gå an å få til en praktisk løsning på problemet. I Bergen har lignende tilfeller på Brann stadion, i Haukelandshallen, Nygårdsparken og på Koengen lett latt seg løse ved inngjerdede skjenkearealer. Det fungerer utmerket. Den som tror at fravær av alkoholservering fører til mindre fyll blant fjortisene har aldri vært på «alkoholfri» bygdedans. Og ordensproblemene med beruset ungdom på slike arrangementer dukker alltid opp utenfor lokalitetene. Da må det være bedre at det foregår i kontrollerte former.

Les også

Siste fra Konsert

- Leif Ove Andsnes og Tomas Espedal åpner hjemmene sine for konserter

Hemmelige Festspill-planer røpt på Facebook i kveld.

Et slags comeback

Piddi Fjeldstad har fått med seg et stjernelag av kompiser og serverer Pompel & the Pilts-hits.

Hulen vant konsertpris

Ble Årets konsertarrangør 2011. Nå lover lederen å ta Hulen-tatovering.

Bokrockarar utan peiling

Syntax Terrorkester har fått med seg kjende poetar til platesleppet sitt i kveld. Sjølv har ikkje frontfiguren mykje peiling på litteratur.

3000 elsker nittitallet

Mimrefest i Vestlandshallen. <b>Se bilder og video!</b>

Slik blir BFOs
neste sesong

Harmonien har planene klare for 2012-2013.

Relaterte bilder

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Kontroll over storbrannen

Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls