Elektrisk stemning i Vestlandshallen

Roger Waters i Vestlandshallen:

En rørt Roger Waters takket bergenspublikummet for enorm respons i går kveld.

Les også:

– Vi har vært på turné en stund allerede, og vi har fått god respons fra publikum. Men dere, folkens, var fantastiske! utbrøt Roger Waters fra scenen etter første ekstranummer i går kveld.

– Tusen takk; dere aner ikke hvor mye det betyr for meg, sa Waters, og virket som om han mente det. Så gikk han i gang med «Another Brick in the Wall II», og fikk et elektrisk publikum med seg igjen.

Trill terningen selv: Her kan du sende inn din egen anmeldelse etter konserten

WEB-TV: Slik hørtes det ut i Vestlandshallen søndag kveld | Se folkets dom etter konserten

Tusenvis av mennesker slanget seg i kø i solskinnet i Åsane for å slippe inn på konserten med Roger Waters i Vestlandshallen søndag ettermiddag.

De første som var på plass i dag var 17-årige Lars Petter Radich og kompisen Kristoffer Strekerud. De to ungdommene har tatt turen helt fra Sarpsborg og var utenfor Vestlandshallen allerede klokken 13.

Klokken 18.30 åpnet dørene i Vestlandshallen. Det var en halv time senere enn annonsert. Forsinkelsene skyldes lydprøvene inne i hallen. Ved halvåttetiden var alle på plass inne i salen og en halvtime senere entret Roger Waters scenen. De første meldingene fra Vestlandshallen tyder på at denne gangen er lyden god.

Les også: Slik laget lyddesigner Eilif Stene lyden i Vestlandshallen

Lydprøver med gåsehud

Roger Waters og bandet hans skapte gåsehud for en engere krets allerede under lydprøvene ved 18-tiden i år.

Utenfor hallen småknurret 10.000 i kø. De ville inn som lovet klokken 18.00, og fikk ikke vite hvorfor dørene ikke åpnet før en halv time senere. Inne i Vestlandshallen fikk rundt 20 mennesker en opplevelse for livet. For stikk i strid med det som er vanlig, kom Rogers Waters og hele bandet på scenen under lydprøvene.

– Jeg fikk gåsehud og har vel aldri hørt noe vakrere. Lyden var unik, og låtene var fantastiske. Pink Floyd-låter av ypperste merke, Waters i storfom – bare for oss veldig få. Jeg var i himmelen en stakket stund, sier lydfriken i Bergenfest, Gisle Johnsen til bt.no.

Saktegående kø

WEB-TV: Se køen slange seg inn

Til tross for forsinkelsene var stemningen likevel ikke verst i finværet. I sjutiden strakk køen seg fra Vestslandshallen, ned til IKEA og bort etter veien mellom Åsane Senter og Arken. Den beveget seg sakte fremover.

Konserten med Pink Foyd-legenden har vært utsolgt lenge. Det er en fjær i hatten for Bergenfest at bergenspublikumet når får oppleve Roger Waters live.

Halvparten av konsertene sine bruker han til å spille materialet fra «Dark Side of the Moon». Albumet fra 1973 er et høydepunkt i Pink Floyds karriere.

Setlisten

Roger Waters er halvveis i Europa-turneen.

Hittil har han spilt de samme låtene i samme rekkefølge på hver konsert. Dette var det de fikk høre i Vestlandshallen:

«In The Flesh» og «Mother» fra Pink Floyds «The Wall» (1979)
«Set The Controls for the Heart of the Sun» fra Pink Floyds andrealbum «Saucerful of Secrets» (1968).
«Shine On You Crazy Diamond», «Have a Cigar» og «Wish You Were Here» fra albumet t«Wish You Were Here» (1975).
«Southampton Dock» og «The Fletcher Memorial Home» fra «The Final Cut» (1983).
«Perfect Sense, part 1 og 2» og «Leaving Beirut» (2004) er fra Roger Waters solokarriere.
«Sheep» fra «Animals» (1977).

Pause

«Dark Side of the Moon» (73) - hele albumet.

Ekstranummer:
«The Happiest Days of Our Lives», «Another Brick in the Wall, Part II», «Vera», «Bring the Boys Back Home» og «Comfortably Numb» - alle fra «The Wall»

Les også

Siste fra Konsert

Tungt på Festningen

Slayer, Mastodon og Gojira kommer til Bergen.

- Kanskje eg skal skrive ein song i Bergen?

YouTube-fenomenet Tommy Emmanuel er ikkje heilt som andre gitarheltar.

Se dem direkte her i kveld!

Lars Vaular og John Olav Nilsen spiller med Harmonien klokken 19.

- I kveld klaffer alt

Interessen foran klubbarrangementene til Nabovarsel har aldri vært større.

Klar for Bergenfest

Fra soul til viser, metal og avkommet til en britisk rockelegende. Bergenfest 2012 begynner å ta form

Verdens største kor?

Pingviner i Antarktis får gratiskonsert i forbindelse med Amundsens 100-årsjubileum til Sydpolen.

Relaterte bilder

Roger Waters med band på scenen i Vestlandshallen.

VESTLANDSHALLEN KLOKKEN 19.30. FOTO: MMS

STEMNING FRA VESTLANDSHALLEN: Det er en time igjen ...FOTO: MMS

LANG LANG REKKE: Slik så det ut i Åsane klokken 19 i kveld. FOTO: MMS

KOSER SEG I KØ: I halvsjutiden strakk køen seg langt forbi IKEA i Åsane. FOTO: MMS

SPREDT UORDEN: Bussene med tilskuere til Roger Waters-konserten begynte å gå fra sentrum allerede i femtiden i ettermiddag. Tusenvis av forventningfulle fans fyller nå opp Vestlandshallen. FOTO: MMS

HVA SKJER: Litt irritasjon over forsinkelsene, men god stemning i køen. Innenfor dørene venter det saom kan bli et tre timers musikalsk fyrverkeri. FOTO: MMS

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls