-
LIGG UNNA ALVENE VÅRE!: Den islandske filmen "Sommerland" er en allegori over de mekanismene som gjorde at Island gikk fullstendig konkurs i 2008, en relativt vellykket sådan, mener BTs anmelder.FOTO: FILMWEB
Sensommer på sagaøyen
film dramakomedie
Svart komedie med en solid dose samfunnskritikk
AV: kjetil kopren ullebø
Oscar og hans familie driver en noe spesiell familiebedrift i utkanten av Reykjavik på Island. Han har med godt mot startet et spøkelseshus for å lokke til seg turister som besøker vulkanøyen. Hans kone Lára har en noe annen tilnærming til det hinsidige; hun jobber som medium og formidler kontakt med de døde, samtidig som hun tror på alver. Økonomien går imidlertid ikke så bra i Oscars spøkelseshus. Det islandske finansluftslottet har rast sammen, og familiens hus er belånt et godt stykke over pipen. For å kunne beholde huset selger Oscar en stor "alvestein" de har i hagen til tyske kunstsamlere. Det skulle han ikke gjort.
Ifølge gammel islandsk tro bor det alver under store steiner rundt om på øyen, og filmen "Sommerland" er en fortelling om gammelt og nytt på Island. Med den sprukne finansboblen som bakteppe fremfører filmen en hard kritikk mot øyens pengemenn, samtidig som den skildrer livet til den vanlige islending. "Sommerland" slentrer av gårde i sitt eget rolige tempo; humoren er svart, skuespillet er bra, og den spektakulære islandske naturen glimrer med sitt fravær. Istedenfor natur får vi se forlatte bilvrak, firkantede lagerbygninger og sterile og sjelløse kjøpesentre.
Etter at Oscar har solgt familiens alvestein blir Lára syk. Legene klarer ikke å finne ut hva det er, og Oscar begynner å lure på om det kanskje er noe immaterielt mellom himmel og jord som ikke lar seg forklare. Oscar, spilt av Kjartan Gudjónsson (Islands svar på Greg Kinnear), er en kar vi umiddelbart liker. Og sammen med konen Lára, barna deres Asdis og Flok, og den unge skeptikeren og antitro-aktivisten Sveinur, danner de et fargerikt persongalleri.
"Sommerland" fungerer som en allegori over utviklingen av den nyliberale mentaliteten på Island, hvor gamle verdier ble hevet på sjøen. Noen ganger blir "Sommerland" litt overtydelig i sin kritikk, men filmen glemmer aldri å samtidig være underholdende.
Enig med vår anmelder? Si din mening under!
Les også
Siste fra Filmanmeldelser
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri. -
«Kjør meg gjennom natten»
1 2 3 4 5 6The Chromatics styrer deg rett inn bakrusen fra 1985.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.



KOMMENTARER Våre regler