Iskald kriger
Pen og smart dame slår hardt
AV: leif gullstein
DEN KALDE KRIGEN foregår fremdeles. I alle fall i enkeltes hoder. Det er den fiffige vrien som gjør «Salt» mulig etter jernteppets fall.
Evelyn Salt (Angelina Jolie) er ansatt i CIA og lykkelig gift med mannen som sørget for å få henne fri fra nordkoreansk fangenskap. Men en russisk avhopper avslører henne som sovende agent for fedrelandet. Salt sysler angivelig med planer om å knerte den russiske presidenten når han ankommer begravelsen til USAs visepresident.
DERMED ER HURLUMHEIEN i gang.
Det ligner til forveksling det meste vi har sett i de fleste foregående actionfilmer med budsjett nok til å hyre inn haugevis av statister, knuse nok biler og fyre av nok løskrutt til at det ser skikkelig ut.
I den grad «Salt» skiller seg ut, er det i måten den nesten hele veien holder deg i uvisshet på. Rett som det er, legges det ut hint som tilsynelatende bekrefter avhoppernes avsløring. I neste øyeblikk får du mistanke om at Salt bedriver en gedigen dekkoperasjon. Så blir du igjen i tvil.
«SALT» HAR FLERE FIFFIGE vrier. Hovedpersonen selv er en av dem. I diskusjonen om mangelen på kvinnelige hovedroller i norsk film, var ett av rådene å skrive mannlige roller om til kvinneroller. Det er et godt råd manusforfatter Kurt Wimmer neppe har hørt om engang. Like fullt er det nettopp hva han har gjort.
Spørsmålet er om det gjør filmen mer interessant. Svaret er at det i alle fall redder filmen fra å bli en middelmådig «Jason Bourne»-kopi.
KVINNELIGE HELTER ELLER spioner er ikke noe nytt fenomen. Så også slik sett vandrer «Salt» langs opptråkkede stier. Bortsett fra kreativ bruk av truse og sanitetsbind, skiller ikke Evelyn seg mye fra verken James eller Jason. Men med henne i førersetet vil filmen sannsynligvis få et enda større publikum. Som sønderslått fange legger hun grunnlaget for en sympati som gjør at jeg snedig nok heier på henne like mye hele veien, uavhengig av hva slags agenda jeg til enhver tid mistenker henne for å ha.
Som kløktig, hardtslående superkvinne appellerer hun rått til de av oss som minst en gang i livet har drømt om kjempekrefter og kampteknikk nok til å kunne slenge utvalgte mannlige drittsekker veggimellom, og som - i mangel på egne ferdigheter - har nytt synet av damer som mestrer kunsten. Akkurat den plutselig frigjørende følelsen var noe av hemmeligheten bak Lisbeth Salanders suksess. Med Evelyn Salt har vi ikke fått en arvtaker. Til det mangler hun Salanders kompleksitet og agenda. Men med kurven full av mannlige superhelter med og uten trikot, er det ganske tilfredsstillende, nesten forfriskende, å se Salt gjøre vei i vellingen. Selv om de fleste som ligger strødd i kjølvannet hennes, ligger der i embets medfør og ikke nødvendigvis er drittsekker av det slaget vi gjerne skulle gitt bank.
DE STADIGE VRIENE, effektiv klipping og heftig action gir en film med god puls, uten at det blir heseblesende. Selv om logikken noen ganger tar like mange snarveier som Evelyn, er filmen spennende og underholdende. Den blir aldri subtil, og mangler «Bourne»-trilogiens eleganse. Men «Bourne» bygget seg opp gjennom filmene. Alt tyder på at også Salt er en skikkelse som dukker opp igjen. Da får vi se om filmskaperne bruker muligheten til å bygge skikkelsen ut, gjøre henne mer kompleks og grave mer i det gåtefulle forholdet til ekte-mannen.
BRITT SØRENSEN
Enig med vår anmelder? Si din mening her.
Les også
Siste fra Filmanmeldelser
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri. -
«Kjør meg gjennom natten»
1 2 3 4 5 6The Chromatics styrer deg rett inn bakrusen fra 1985.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.
- «Salt»
- Regi: Phillip Noyce
- USA, 15 år
- 1 time 41 minutter
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


