Et kunstverk
Tilda Swinton briljerer i storslått melodrama.
Her er filmen for alle som har savnet det genuine italienske dramaet slik det kan utspille seg i et elegant og tradisjonsrikt borgerskap opptatt av å verne familien og egne verdier.
Luca Guadagnino låner historie og visuelle elementer fra de gamle mesterne innen italiensk filmkunst, men bygger det inn i et filmspråk så særegent at mange vil finne det irriterende maniert, og like mange vil synes det er betakende vakkert. Hovedrolleinnehaver og medprodusent Tilda Swinton sier i et intervju at filmen er et forsøk på å fylle ny vin på gamle flasker. En ytterst presis beskrivelse.
Swinton spiller Emma, en opprinnelig russisk kvinne inngiftet i tekstilfabrikant-dynastiet Recchi, mor til to voksne barn og overhode for familien og tjenerstaben.
Omveltningen kommer da Emmas svigerfar under et juleselskap overlater fabrikken til hennes mann og eldste sønn Edoardo. Samtidig introduseres «inntrengeren», Edoardos venn som også er en gudbenådet kokk.
Gradvis, nesten metodisk, avdekkes den gåtefulle kvinnens liv og indre. Parallelt skjer en ytre forvandling, fra det elegante, kontrollerte, til det nakne, usminkede. Det er et portrett, og en fysisk og sjelelig blottlegging Tilda Swinton - med sin skuespillerkunst og sitt utseende - er nesten alene om å kunne gestalte.
Like fascinerende er Yorick Le Saux' kamerabruk, vekslende mellom en nesten kjølig og klinisk granskning av objekter, mat, interiører, kropper og ansikter, og en dypt sensuell kjæling med de samme elementene.
Dvelingen ved det mondene herskapshusets eksklusivitet, dets rom, trapper, interiør og dekor, forvandler eiendommen fra å være en talende ramme rundt fortellingen til å bli en karakter i seg selv - og et symbol for familiens lukkethet om seg selv.
Dialogen er sparsom, bildene desto mer talende. Sjelden ser man en film der bildene har en så eksplisitt fortellende funksjon, utført med så stor eleganse.
Ved å sette natur og lidenskap opp mot kultur og kontrollert distanse, følger filmen noen arkaiske linjer man også kan spore i Lars von Triers «Antichrist» - uten sammenligning for øvrig. Men der von Trier ser naturen og seksualiteten som destruktive krefter, lar Guadagnino naturen - og naturkreftene - være frigjørende for så vel seksualitet som innestengte følelser.
Langsomt og dvelende bygger filmen seg opp mot et dramatisk og følelsesladet klimaks. Struktur og billedlegging er krevende. Både det, og enkelte innholdsmessige elementer er av et stoff som gjerne avføder diskusjoner etterpå.
ANMELDT AV BRITT SØRENSEN
Uenig med anmelderen? Skriv gjerne din egen anmeldelse i feltet under!
Les også
Siste fra Filmanmeldelser
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri. -
«Kjør meg gjennom natten»
1 2 3 4 5 6The Chromatics styrer deg rett inn bakrusen fra 1985.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.
- «I am love»
- Regi: Luca Guadagnino
- Italia, 11 år
- 1 time, 59 minutter
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


