Blodfortykning på vei mot «Twilight»-finalen

Noe anemisk, men brukbar episode

1 2 3 4 5 6
««The Twilight Saga: Eclipse»

DET ER BORTIMOT MENINGSLØST å anmelde en slik film. Ikke fordi den ikke er viktig - dette er en av årets mest etterlengtede premierer. Ikke fordi den ikke har kvaliteter - det har den, i alle ledd. Nei, det er meningsløst fordi om du er i målgruppen, er det ikke et spørsmål om du vil se den, men når. All verdens slakt eller skryt vil ikke påvirke planene dine. Er du bare nysgjerrig, bør du begynne med film nummer én og to. For uinnvidde og umotiverte, derimot, vil dette være bortkastet tid.

TREDJE FILM i sagaen om Bella (Kristen Stewart) kaster deg ut i lange utredninger om hennes stadig mer kompliserte følelsesliv. «Eclipse» tar over like der forrige film, «New Moon» slapp: Alt er først fryd og gammen og klining i blomsterenger for Bella og vampyren Edward (Robert Pattinson). I den ene skogkanten lusker en sjalu dataanimert bikkje, varulven Jacob (Taylor Lautner). Han har forresten overraskende tungt for å huske å ta på seg på overkroppen når han er menneske.

I den andre skogkanten finner vi en hevnsyk vampyr - Victoria (Bryce Dallas Howard). Sleng inn en hær med onde vampyrer som herjer i Seattle, og som tvinger frem en skjør allianse mellom gode vampyrer og varulver, og du har formelen for «Eclipse». Det er en formel som leverer et godt eventyr, men utførelsen er ikke hundre prosent. Det er det flere grunner til.

Dette er blant annet en i overkant ordrik film. Innimellom den episke kampen mellom godt og ondt skal også Bella finne ut om hun bare vil ha Edward, eller er litt keen på Jacob også, med eller uten skjorte. For dem som er mer opptatt av kjærlighetshistorier enn action er dette godt nytt - men det virker som om regissør David Slade («Hard Candy») har slitt litt med å finne balansen. Det snakkes mye, uten at det alltid sies så mye nytt, og det avbryter til tider oppbyggingen av spenning frem mot filmens klimaks. Kanskje noen rotet bort saksen på klippebordet?

REGISSØR SLADE har også slitt litt med slutten, som blir hengende i løse luften - den fungerer ikke som pirrende anslag til neste film, men mer som en litt krampaktig avrunding av denne episoden. «Eclipse» er slående vakker, men ikke like slående som forgjengerne. Slade har ikke klart å tilføre noe nytt på det estetiske. Heldigvis finnes det fortsatt scener som er så lekkert komponerte at de kan ta pusten fra deg, uten at de tar oppmerksomheten fra historien. Skuespillet er fortsatt varierende. Men kjemien mellom Edward og Bella er der i det minste. Hvis dette er bare skuespill, er de skremmende gode.

«ECLIPSE» er ikke noe episk klimaks i sagaen. Det er heller ikke et hvileskjær, mer et nødvendig ærend på vei mot finalen. Samtidig utvikler den i enkelte av karakterene noe som kan forveksles med dybde. Derfor bidrar den også til å gjøre «Twilight» til en av de moderne filmseriene som har gjort og fortsatt vil gjøre dypt inntrykk på svært mange unge mennesker over hele jordkloden.

LARS HOLGER URSIN

Enig med vår anmelder? Si din mening her.

Les også

Siste fra Filmanmeldelser

En kriminell kopi

«The Raven»: Edgar Allan Poe brukes som påskudd til å lage middelmådig påskekrim

Masete

«Tor med hammeren»: Måtte Tor sende lyn og torden over disse filmskaperne.

  • «The Twilight Saga: Eclipse»
  • Regi: David Slade
  • Amerikansk, 11 år
  • 2 timer og 3 minutter


Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen

Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER