Vil vurdere injuriesak mot Løkkeberg

Vibeke Løkkebergs påstander mot folk i Milorg er injurierende. Det mener motstandsmann og tidligere byrettsjustitiarius August Rathke.

Les også:

Beskyldningene mot Milorg ble fremsatt under en presselansering sist onsdag. Ifølge Løkkeberg reddet folk fra Milorg ut sine egne barn før bombingen av Holen skole i 1944. Samtidig visste de at andre barn ville bli rammet. Dette avviser Rathke på det mest bestemte.

- En av sønnene til lederen for Milorg på Laksevåg, Norvald Kvale, ble drept da Holen skole ble bombet 4. oktober 1944. Bare den opplysningen viser at Vibeke Løkkeberg tar feil når hun hevder at Milorg visste om de alliertes bombing på forhånd, og derfor passet på at deres egne barn ikke var på skolen.

- Norvald Kvale var kommet tilbake fra England før Laksevåg ble bombet. Som agent for Kompani Linge skulle han lære opp motstandsfolk i sprengningsteknikk og samtidig drive våpentrening. Han bodde på Laksevåg og hadde aldri latt barna gå på skolen hvis han visste hva som skulle skje. Det bevises jo også ved at den ene sønnen ble drept under bombingen. Fordi Kvale var ettersøkt av tyskerne kunne han ikke engang komme i sønnens begravelse. Men han satt i lien ovenfor Nygård gravplass da det ble tatt farvel med sønnen, forteller Rathke.

Ikke på fjellene
Rathke var selv aktiv motstandsmann under annen verdenskrig, og som leder for kommunistene her i byen var han ettersøkt av tyskerne i 1944.

- Jeg var i nær kontakt med Milorg på den tiden. Og jeg kan garantere at organisasjonen ikke visste når det skulle komme engelske bombefly. Det hadde jo vært direkte farlig. Tyskerne måtte jo aldri få vite hva som skulle skje. Derfor er det bare sprøyt at det satt folk fra Milorg, eller andre motstandsfolk, i fjellene for å se hvor eventuelle briter måtte hoppe ut i fallskjerm, slik Løkkeberg hevdet i BT i går, sier Rathke og fortsetter;

Grove ærekrenkelser
- Hun har gjort seg skyldig i grove ærekrenkelser mot folk i Milorg. Ingen av dem visste når Laksevåg var i fare. Problemet er at det ikke er mange igjen av dem som kjempet for landet sitt under krigen. Det er rett og slett vanskelig å finne noen som kan sette Løkkeberg på plass, sier han.

- Flere har jo tidligere uttalt at de visste om angrepene mot Bergen?

- Vi var mange som skjønte at de måtte komme. Men aldri når. Det ville de allierte aldri ha fortalt, understreker Rathke, som sier det er fristende å reise injuriesak mot Løkkeberg.

- Hun må komme med navn i boken sin i høst. Og dokumentasjon. Jeg tviler på at den finnes, sier han.

Løkkeberg har sagt at «Allierte» er en roman, men at det ikke er tvil om at Milorg visste når bombeflyene skulle komme.




Les også

Siste fra Film

Lager film om Shakespeares skjulte koder

Jørgen Friberg mener at en annen forfatter sto bak bøkene.

Stians video er sett 15 millioner ganger

Har du sett Titanic-spøken hans?

Eventyrene forhekser Hollywood

Eventyr med nordeuropeiske røtter finner nå veien til Hollywood i hopetall. – Om ikke lenge tar Askeladden sjumilsstøvlene og reiser over dammen han også, mener eventyrekspert, forsker og forfatter Ørnulf Hodne.

Bytter ut Martinien med øl

Heineken har fått James Bond til å bytte drikkevaner.

Robert Redford lager
ny film om Watergate

Robert Redford spilte den ene journalisten som avslørte Watergate-skandalen og felte president Richard Nixon. Nå skal hans selskap lage dokumentarfilm om dramaet.

Fauske hedret for filmmusikk

Bergenseren Erlend Fauske ble mandag tildelt kanonprisen for musikken han laget til filmen «Gunnar Goes God».

Relaterte bilder

SINT: Tidligere byrettsjustitiarius August Rathke er oppbrakt over Vibeke Løkkebergs påstander om bombingen på Laksevåg. - Jeg utelukker ikke injuriesak på vegne av dem som ikke er blant oss lenger, sier juristen og motstandsmannen. FOTO: Rune Sævig

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen

Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls