Lekker stiløvelse i Loes univers
Romantikk slik menn ser det...
Les også:
Pisk oss! Pisk oss!
Uten nåde har Erlend Loe fremstilt Marianne som et masebrett av et invaderende, selvsentrert, egoistisk kvinnemenneske i sin debutbok «Tatt av kvinnen».
Nå er pisken gitt videre til manusforfatteren Johan Bogaeus og regissøren Petter Næss. De nøler ikke med å daske oss videre. Et så fandenivoldsk blikk på Kvinnen er sjelden kost i en romantisk komedie, både på norsk og fremmedlandsk.
Og greit.
Her er det stort sett bare å la seg piske. Å motvillig kjenne seg igjen, i både den kontrollerende Marianne og hennes venninne med sans for krystaller og dybdeanalyser av andres forhold.
For når Næss svinger pisken og inviterer oss inn i et univers hvor både det sære, loeske er ivaretatt, og hvor han selv står stilmessig fjellstøtt, er det bare å gi seg over. «Tatt av kvinnen» er blitt en lekker fryd for øyet.
Scener er bygget opp med gjennomført sans for detaljer, ikke minst i fargebruk. Når gråtonene dominerer sørges det for at bildet blir bombardert med rødt, som for eksempel en rød kåpe.
Når fyrverkeriet smeller til værs og det omsider er mulig for de to hovedpersonene å bli forelsket, samtidig, så blir det stående et hjerte i rødt på den svarte himmelen, et hjerte som knuses i tusen biter og faller til jorden. For sånn er det i denne filmen: Mannen levnes ikke mange sjanser til å bli forelsket i den dominerende Marianne. Hun er for sammensatt til det.
Manusforfatter og regissør har tatt vare på det underlige, lett teatralske språket fra boken. Det er et klokt valg. Det understreker den surrealistiske verdenen vi inviteres inn i.
Trond Fausa Aurvåg, sist sett som en brysom mann, er perfekt i rollen som den tafatte, velmenende mannen. Det er ikke vanskelig å tro at denne mannen tar på seg svømmebriller fordi hans krevende kjæreste tenner på slike effekter før de gyver løs på sine sex-øvelser.
Marian Saastad Ottesen er sjarmerende nok som Marianne til at det går an å tro på et forhold som varer mer enn fem minutter med den kjerringen.
«Tatt av kvinnen» får oss til å humre, latterkickene utløser denne komedien aldri.
Lykkefølelsen kommer snikende mest fordi Næss så ettertrykkelig viser at han kan det med å lage film. Make til stø håndverkerhånd!
Det blir mer enn spennende å se hvilken sjanger han velger seg neste gang. Går det an å håpe på et drama?
ASTRID KOLBJØRNSEN
Les også
Siste fra Film
Relaterte bilder
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere.
film/romantisk komedie
«Tatt av kvinnen»
Regi: Petter Næss
1 time og 30 minutter
Norsk
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Kontroll over storbrannen
Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


