Føler seg forfulgt av filmskaper

Tyggar Angel må i retten

Katarina Milanov (16) og hennes venninner trodde de skulle bli kjendiser. I stedet mener de seg trakassert og plaget av filmskaper.

Les også:

- Hvem har vel ikke lyst til å spille i en film, sier Milanov.

Da hun, Charlotte Volden og Kristine Tverlid via bekjente på nettstedet Facebook kom i kontakt med filmskaperen Tyggar Angel og fikk tilbud om statistroller i hans og brorens science fiction-film, virket det nesten for godt til å være sant.

Volden avslo, mens de to andre syntes tilbudet var spennende. Så spennende at de møtte filmskaperen i begynnelsen av januar. Møtet ble ikke helt som de forventet.

- For det første ville han møte oss på et kjøpesenter. Vi skjønte jo da at det ikke var helt bra, sier Milanov.

Og da de senere hadde snakket med venner og ombestemte seg, skal filmskaperen ha blitt hissig.

- Han forlangte å få vite hvem som hadde spredt løgner om ham. Han truet med både advokat og politi. Jeg har aldri opplevd noe lignende. Jeg ble redd, sier Milanov.

Les også: - Jeg har aldri truet noen - Jeg har aldri truet noen

Advarer andre
Etter at jentenes lærer fikk vite om det de hadde opplevd, ble episodene tatt opp i klassen.

- Vi hadde en stor diskusjon om dette i flere skoletimer. Læreren rådet alle til å holde seg unna, forteller jentene, som er elever ved Fyllingsdalen videregående skole.

Lærere har diskutert problematikken med alle dramaklassene ved skolen.

- Vi vil bare advare unge mot å ha noe med dem å gjøre. Hvis en får sånne tilbud, er det lurest å snakke med foreldrene sine før man sier ja til noe som helst. Vi håper ikke flere går i fellen, sier Milanov.

Bergens Tidende har vært i kontakt med en rekke personer som har følt seg plaget av filmskaperen Tyggar Angel. En av dem er Malin Nilsen (17), som kom i kontakt med ham via Facebook og fikk tilbud om å være med i en film. Det takket hun først ja til.

- Men med en gang jeg sa at jeg likevel ikke ville være med, ble han veldig aggressiv. Så truet han med å anmelde meg for å ha spredd falske rykter. Da ble jeg virkelig redd, sier Nilsen.

Hun forteller at hun fikk en rekke telefoner og meldinger over internett fra Angel.

- Han ringte meg på skolen og tidlig om morgenen. Jeg vurderte en stund å bytte telefonnummer.

- Føler meg helt idiot
- Hva tenker du om det hele i ettertid?

- Jeg føler meg helt idiot som kunne gå sånn på. Men han truet med å gå til politiet, og jeg visste ikke hva jeg skulle gjøre.

Til slutt varslet hun ledelsen ved Laksevåg videregående skole. Etter litt undersøkelser viste det seg at flere elever hadde vært i kontakt med filmskaperen

- Det har vært en del støy her med elever som skal ha følt seg truet, sier Jens Petter Storheim, assisterende rektor ved skolen.

Han har orientert politiet og gitt en generell advarsel til alle elever om å være forsiktige med hvordan de opptrer på nettet. Storheim forteller at de også har vurdert å anmelde filmskaperne, men har så langt kommet til at de ikke har grunnlag for det.

- Dessverre er det lite vi kan gjøre med dette. Det er ikke som elever ved skolen de har havnet inn i dette, sier Storheim.

Les også: En trøblete filminnspilling En trøblete filminnspilling

Glad for advarsel
Ved Bergen private gymnas kjenner daglig leder Gunn Birgitte Auran godt til filmskaperne.

- Vi har sendt ut en advarsel mot disse til alle våre studenter og bedt alle lærerne om å ta problemet opp i klassen, sier Auran.

- Hvorfor gjorde dere det?

- En elev tok kontakt med oss og fortalte om noe hun hadde opplevd som veldig ubehagelig. Vi var redde for at det var flere, også, og har fått en del tilbakemeldinger på det.

Auran forteller at det er første gangen skolen gir en slik advarsel.

- Jeg er glad for at vi gjorde det. Det føles riktig, og særlig når vi har fått bekreftet at flere skoler har hatt disse problemene, sier hun.

Også den private skolen Noroff har hatt negative erfaringer med filmskaperne.

- Flere av våre studenter er blitt plaget, og særlig en kvinnelig student hos oss fikk problemer med disse. Den gangen sendte vi ut en e-post til alle studentene våre og advarte dem, forteller markedssjef Geir Johannesen i Noroff Bergen.

- Jeg advarer absolutt alle mot å forholde seg til disse filmskaperne. En ting er å ville og ønske mye, men når de møter motgang, truer de og blir veldig ubehagelige.

Les også

Siste fra Film

Hallvar Witzø kan vinne Oscar-pris

27-åring er nominert til Oscar.

Mørke skyer over Skansen

I den nye Varg Veum-filmen utspiller dramaet seg i et erkebergensk buekorpsmiljø. Bergen blir også et kjært landemerke mindre.

De så på film i 81 timer

Steffen Solberg har eksamen tirsdag, men han kommer ikke.

Lindsey Lohan må i fengsel

Den amerikanske skuespilleren Lindsey Lohan er dømt til 30 dagers fengsel for å ha brutt vilkårene for prøvetiden etter tidligere lovbrudd.

- Sjokk å se sin
egen film på kino

Ungdommer laget dokumentarfilm med Bergen som tema under Biff. Se filmene her.

- Det betyr ufattelig mye

I kveld var det prisutdeling på BIFF.

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls