Filmentusiaster er ikke som folk flest

Du møter dem når de siste natteranglerne sleper seg hjem fra lørdagens nachspiel. Eller i et telt en mandagskveld. Da er det film-quiz.

Det handler om de ekte filmentusiastene. De som du for eksempel møter klokken 08.45, søndag morgen i regn.

Som om ikke tidspunktet og uværet var nok, har Marit Rødsjø skaffet seg billett til den knallharde «Shooting Dogs», om folkemordet i Rwanda.

Hele søndagen på kino
- Jeg kjøpte billett lørdag, ellers hadde jeg neppe kommet med av gårde. Men det virker som en viktig film å få med seg, og det var nå jeg hadde muligheten, sier studenten som innrømmer at hun er i overkant filminteressert. Tre eller fire timer skulle hun bruke på BIFF-filmer søndag.

«Hvor var du, egentlig?»
- Det var litt sånn «da Oddvar Brå brakk staven» over tittelen. Derfor har jeg valgt den rumenske «Hvor var du, egentlig?»

Det sier Grete Ophaug der hun vandrer i den nesten tomme foajeen søndag morgen. - Jeg er egentlig ikke våken, jeg har bare stått opp og gått ut. Men jeg liker filmer fra andre land. Og Romania kommer jeg vel aldri til å reise til selv, sier hun, og avviser at hun egentlig er spesielt opptatt av film. Likevel har hun bare 15 minutters pause etter den rumenske, før hun skal se tyske «Bak sløret». Dagen før har hun sett «51 Birch Street», og onsdag har hun tenkt å ta seg fri fra jobb «for virkelig å få med meg det jeg har lyst til å se».

Quiz
Det blir mandag og festivalteltet fylles av filmentusiaster igjen. De som kan en del om film. De som kan mye. Og de som kan så mye om film at du kan lure på om det er plass til annet i hodet.

Quizmasteren personlig, trønderen Erlend Rydning, er trolig den mest entusiastiske av dem alle. Så har da han også samme jobb i Filmklubben.

Seansen skal vare i 90 minutter, og Rydning begynner lett. - Hva heter den fjerde og hittil siste Harry Potter-filmen, spør han, og krever også svar på hvem som har hovedrollen.

Filmnerdene rundt i teltet ser nesten fornærmede ut. Også når vanskelighetsgraden økes betydelig, og et ferskt lag skjønner at de er kommet feil.

- Hvem regisserte «Alt om min mor»?

Entusiastene svarer umiddelbart. Vi er i den lette runden, og det er 80 minutter igjen av quiz-kvelden. Den femte på rad. Sammenlagtvinneren får gratis akkreditering til neste års BIFF.

Og det er viktig. For entusiastene.

Det finnes mange av dem. Søndag morgen klokken 09.00 var det solgt rundt 100 billetter til filmene som skulle vises da.



Les også

Siste fra Film

Hallvar Witzø kan vinne Oscar-pris

27-åring er nominert til Oscar.

Mørke skyer over Skansen

I den nye Varg Veum-filmen utspiller dramaet seg i et erkebergensk buekorpsmiljø. Bergen blir også et kjært landemerke mindre.

De så på film i 81 timer

Steffen Solberg har eksamen tirsdag, men han kommer ikke.

Lindsey Lohan må i fengsel

Den amerikanske skuespilleren Lindsey Lohan er dømt til 30 dagers fengsel for å ha brutt vilkårene for prøvetiden etter tidligere lovbrudd.

- Sjokk å se sin
egen film på kino

Ungdommer laget dokumentarfilm med Bergen som tema under Biff. Se filmene her.

- Det betyr ufattelig mye

I kveld var det prisutdeling på BIFF.

Relaterte bilder

FOTO: Sævig, Rune

FOTO: Apneseth Oddleiv

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls