Erkebritisk genistrek
Kan man virkelig smelle til med toppkarakter for en simpel komedie? Ja da, «Hot Fuzz» er allerede årets morsomste film, så den fortjener alt skryt den kan få.
Skuespiller Simon Pegg har skrevet filmen sammen med regissør Edgar Wright. Disse to har tidligere samarbeidet på humorserien «Spaced» og i zombiekomedien «Shaun of the Dead». Sistnevnte gjorde det aldri stort her i landet, antakelig på grunn av at britene er mer zombieglade enn oss nordmenn. Skuespillerne Nick Frost og Bill Bailey har også dukket opp i «Spaced», så dette er en gjeng som er vant til hverandre fra før.
«Hot Fuzz» er bygd over lesten til gode, gamle buddy- og politifilmer. Det er ikke en parodi, for filmen tar ingen snarveier ved å legge opp til middelmådige morsomheter og direkte referanser. Filmskaperne har derimot laget en film som er fullstendig mettet både på humor og på action, og det på en måte som føles utrolig frisk.
Simon Pegg spiller Nicholas Angel, London-politiets stolthet og den mest korrekte, dyktige politimannen de har. Med andre får han resten av avdelingen til å se ubrukelige ut, så han blir sendt for å jobbe i den lille landsbyen Sandford. En landsby som ikke har hatt alvorlig kriminalitet på 20 år, og som ikke er vant til et politi som håndhever loven etter boken.
Akkurat der kunne filmskaperne laget en helt gjennomsnittlig fisk-på-land-komedie. Men det begynner å skje en rekke mistenkelige ulykker i Sandford, og Angel og partneren Danny (Nick Frost) forsøker å finne mening i det hele.
Filmen er full av kjente fjes, fra en dempet hysterisk Bill Bailey i politiets informasjonsluke, til en superslesk Timothy Dalton i skurkemodus, og gamle Bill Nighy som Angels sjef i London. Skuespillerne bærer filmen hele veien gjennom med perfekt komisk timing og vitser man faktisk ler høyt av.
Likevel føles filmen som mer enn en komedie; den har en svært underholdende, konsentrert porsjon gladvold, og klarer til å med å være buddyfilm på en troverdig måte uten å ty til ironi.
Jeg har ikke et vondt ord å si. «Hot Fuzz» er de to mest fornøyelige timene jeg har tilbrakt på kino på veldig lenge.
WALTER N. WEHUS
Les også
Siste fra Film
Relaterte bilder
HARDT PÅ LANDET: Superpolitimannen Nicholas Angel (Simon Pegg) må hanskes med mye galskap i den lille byen Sandford. En av årets morsomste filmer, mener vår anmelder. FOTO: Filmweb
-
«Livets uromantiske sider»
1 2 3 4 5 6Komisk og rørende om vekten av en familiehistorie -
«Påkosta eventyr»
1 2 3 4 5 6Tom Cruise reddar verda. Igjen. -
«Danser med delfiner»
1 2 3 4 5 6Velmenende om å takle funksjonshemning -
«Jakta på offeret»
1 2 3 4 5 6Ei ubehageleg reise ned i det svenske landskapet sine fordommar -
«En maktdemonstrasjon»
1 2 3 4 5 6Rikt portrett av en av USAs mektigste og mest omstridte menn
-
«Fredagskos med Larsen»
1 2 3 4 5 6Litt for pent og tekkelig i store doser -
«Visdomsviser»
1 2 3 4 5 6Cohen er blitt gammel og legger heldigvis ikke skjul på det -
«De beste hilsener»
1 2 3 4 5 6Mer enn et rart drops i en kommode. -
«Tilbake på trass»
1 2 3 4 5 6Skuffende gjenfødsel -
«Små bevegelser»
1 2 3 4 5 6Japansk tradisjon møter vestlig minimalisme
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen. -
«Kinesiske liv»
Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur. -
«I lyriske omland»
Gleden ved å finne, gjendikte og dele.
-
«Stillferdig og hjemmekoselig»
1 2 3 4 5 6Pent, vakkert og nesten litt kjedelig. -
«Magnet er trygt tilbake»
1 2 3 4 5 6En glitrende oppvisning som hadde fortjent et større publikum. -
«Kurt koser julen inn»
1 2 3 4 5 6En trivelig førjulsstund med en smak av Hollywood. -
«Grenseløs kosmisk hippiecountry»
1 2 3 4 5 6Psykedelisk dronegitar med countrysmak. -
«Bursdag for fulle hus»
1 2 3 4 5 6Trivelig bursdagsfeiring, men kanskje litt for stivt og høytidelig.
-
«Kulturelt oljesøl»
Med enkle virkemidler får Amund Sjølie Sveen frem få, men viktige poeng om hva slags land Norge er. -
«Sædutleverende samtale-show»
1 2 3 4 5 6Når man begynner å bli for gammel til å skade seg selv, er det nok lettere å bare snakke om det. -
«Velkjent og velfungerende»
1 2 3 4 5 6Et godt proporsjonert show med mange høydepunkter, men også til tider litt for tradisjonelt. -
«- Ka? E d virkelig ingenting?»
De fem elleveåringene foran meg forsto lite da vakten kom og sa showet var slutt. -
«Bygdedyr uten skarpe tenner»
1 2 3 4 5 6Hele tiden langt innenfor streken
film/actionkomedie
Hot Fuzz
Regi: Edgar Wright
England, 15 år
2 timer og 1 minutt


