En virtuos trenger også venner
festspillene
Fiolinisten Julian Rachlin er lidenskapelig kammermusikkelsker og en musiker i verdensklasse. Men først og fremst er han vennekjær.
AV: kjersti mokleiv Vikar Bergenpuls
Les også:
Fiolinvirtuosen fra Litauen har hele ti konsertinnslag under Festspillene. Den åpenhjertige 31-åringen innrømmer gjerne at han har en vanvittig timeplan.
- Jeg må planlegge dagene i detalj for å få tid til å øve med alle, ler han.
Siden 2001 har han hatt sin egen festival i Dubrovnik, «Julian Rachlin & Venner», som har samlet noen av verdens ledende musikere. Til Festspillene har han med seg mange av disse. Fra torsdag til søndag fremfører Julian og vennene hans hele seks konserter i Logen, i helgen med fjorårets festspillmusiker Martin Fröst. Årets festspillmusiker, Per Arne Glorvigen, møter også Rachlin i ulike konstellasjoner på forskjellige arenaer under festivalen.
- Når man ikke står på scenen, er det å være omreisende solist ganske trist. Man spiller for tusenvis av mennesker, for så å sitte på et hotellrom, bestille room service og se på CNN. Derfor har jeg samlet denne gjengen - vi synes det er fantastisk å få spille sammen på en festival som denne, smiler han entusiastisk.
Kommunikasjon essensielt
Rachlin foretrekker å snakke om menneskene som spiller fremfor stykkene som skal fremføres.
- Alle verkene som skal fremføres er fantastiske, de snakker for seg selv. Det er måten de fremføres på som er viktig, sier han.
Kammermusikk har han et lidenskapelig forhold til.
- Det er uten sammenlikning den mest intime musikkformen som finnes. Kommunikasjon og samspill er essensielt. De virkelig gode store orkestrene er de som klarer å spille som et kammerorkester, legger han til.
Blant Rachlins venner er også kjæresten Janine Jansen, den nederlandske fiolindivaen som han møtte i Stavanger i 2001. Fredag og lørdag spiller duoen Grieg-sonater i komponistens villa på Troldhaugen.
- Det er ikke sånn at hun er med bare fordi hun er kjæresten min; hun er virkelig en fantastisk fiolinist, sier Rachlin.
James Bond-agenten Sir Roger Moore, som tidligere har gjestet festivalen i Dubrovnik, deltar på kammermusikkgallaen i Grieghallen mandag.
Fascinerende historie
Rachlin flyttet som fireåring fra Litauen til Østerrike med foreldrene. Ved konservatoriet i Wien fikk han tidlig opplæring, før det internasjonale gjennombruddet kom over natten i 1988. Bare 14 år gammel vant han European Young Musician of the Year-prisen, like foran den fire år eldre Leif Ove Andsnes.
Før han visste ordet av det, turnerte han jorden rundt og spilte med verdens beste orkestre. Idet han nådde begynnelsen av 20-årene, hadde han allerede fått nok.
- Jeg gikk inn i en krise, presset ble for stort, forteller han.
Rachlin tok en pause og reiste til USA for å studere. Etter noen år fikk han tilbake troen på seg selv.
- Marginene er ørsmå for alle artister på dette nivået. Å beholde ydmykheten uten å bli arrogant, krever mye, sier han ettertenksomt.
Aller først på Rachlins Festspill-timeplan står Den Høytidelige Åpning i Grieghallen klokken 12.30 i dag. Under åpningskonserten klokken 20.00 samme sted fremfører han, sammen med BFO, Jean Sibelius' konsert for fiolin og orkester i d-moll, opus 47.
Les også
Siste fra Festspill
SITAT
Når man ikke står på scenen, er det å være omreisende solist ganske trist.
Julian Rachlin, fiolinist
Her har du mulighet til å høre Julian Rachlin under Festspillene:
Den Høytidlige Åpningen 24.05. kl. 12:30.
Åpningskonserten 24.05. kl. 20.
Julian Rachlin & Venner I 25.05. kl. 20:00
Julian Rachlin & Venner II 26.05. kl. 17:00
Julian Rachlin & Venner III 27.05. kl. 17:00
Julian Rachlin & Venner IV 27.05. kl. 20:00
Julian Rachlin & Venner V 28.05. kl. 17:00
Julian Rachlin & Venner VI 28.05. kl. 20:00
Kammermusikkgalla 29.05. kl. 20:00
Rachlin & Jansen 26.05. kl. 22:30
Rachlin & Jansen 27.05. kl. 22:30