• NABOVARSEL: Kasper Lygre Gulbrandsen (fra v.), Tobias Sørensen Urhaug, Emilio Sanhueza, Petter Berge, Njål Paulsberg og Vilde Blomhoff Pedersen.

    FOTO: ØRJAN DEISZ

Toppnotering for Nabovarsel

Interessen foran klubbarrangementene til Nabovarsel har aldri vært større.

-  For en gangs skyld har vi åpnet for forhåndssalg, og det kommer til å bli utsolgt, sier Emilio Sanhueza i Nabovarsel noen dager før lørdagens julefest på Landmark.

- I kveld klaffer alt. Vi har et stort navn på plakaten som i tillegg passer inn i vår profil, legger han til.

Nabovarsel har nemlig gjort et lite bookingkupp med å hente The Whitest Boy Alive til Landmark. Erlend Øye og resten av The Whitest Boy Alive spiller som regel for langt større publikum enn hva det er plass til på Landmark, og de spiller sjelden i Bergen.

Godt liverykte

I tillegg gfår publikum en ekstra bonus i form av bergensbandet Advanced Language. To medlemmer i bandet, Njål Paulsberg og Petter Berge, er for øvrig med i Nabovarsel-kollektivet.

- Advanced Language spiller pop snudd opp ned, sier Paulsberg og Berge. Med opprinnelse fra den elektroniske scenen, har bandet et annet utgangspunkt enn band flest.

- De er for beskjedne til å si det selv, men de har bygget opp et veldig godt liverykte, sier Sanhueza. Nylig slapp de singelen «Party On The Moon» for gratis nedlasting på nettet.

Å gjøre musikk tilgjengelig på nett er også et nysatsing for Nabovarsel.

For i tillegg til å være et kollektiv bestående av musikere og DJ-er som arrangerer månedlige klubbkvelder på Landmark, har de nå også startet plateselskap. Til neste år slipper de blant annet EP med Machine Birds og Advanced Language og singel med Put Your Hands Up for Neo-Tokyo. Og via gode distribusjonskanaler legges alt ut på streaming- og nedlastningstjenester.

- Vi er mer opptatt av å gjøre artistene kjent enn å tjene penger. På sikt tror jeg vi tjener mer på å gjøre folk bevisst på artistene, som igjen vil generere interesse for arrangementene våre, sier Sanhueza.

Penger? Nei!

Økonomisk overskudd er heller ikke et fokus når det gjelder klubbarrangementer.

- Det ligger ikke mye penger i dette. Vi vil ikke at arrangementene skal være så dyre at ikke studenter og andre med interesse for elektronisk klubbmusikk ikke har råd til å komme, sier gjengen som får pengestøtte av både Kulturrådet og Bergen kommune til klubbdriften.

Derimot bruker Nabovarsel midlene sine på å gi folk et alternativ til den kommersielle klubbmusikken som spilles på mange utesteder. Miljøet for det er lite i Bergen, men Nabovarsel har skaffet et nettverk som gjør at de kan hente inn internasjonale navn, som likevel ofte er ukjente for publikum her i Bergen.

- Men folk som kjenner til oss, stoler på oss som fagfolk på området, sier Sanhueza.

- Og selv om mange kommer på klubbkveldene for å feste, er vårt fokus hele tiden musikken. Så kan det være noen får seg en god musikkopplevelse på kjøpet, sier Berge.

Les også

Siste fra Bergenpuls

Jazzer opp Vågsbunnen

Line Hvoslef liker å utfordre seg selv. Derfor står hun nå øverst i et stillas i Vågsbunnen og maler rett på veggen.

Her debuterer han som kunstner

Og det gikk visst ikke så verst ...

Topper listen

Når Lerche og Vaular opptrer på The Voice-finalen på TV 2, kan låten nå nye høyder.

Slik var turnestarten

Skal du på Springsteen på Koengen? Gled deg...

Springsteen satte fyr på Sevilla

Bruce Springsteen sparket i gang europaturneen i et sydende Sevilla søndag kveld. Og «The Boss» bekrefter at han gjerne deltar på Utøya-markeringen hvis han blir spurt.

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen

Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Skiftet fil i voksen alder

Ina Caroline Marteng var 30 år og hadde to små barn da hun brøt ut av ekteskapet og sto frem som lesbisk.

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls