Tolker vårløsning i vest

Seks lydkunstnere har laget hver sin tolkning av våren i vest. Fra i dag av kan publikum høre resultatet.

Edvard Grieg lot seg inspirere av lyder fra natur og folkelig kultur. Grieg 07 lot seks internasjonalt anerkjente lydkunstnere og komponister gjøre det samme. Gruppen reiste i ti dager fra fjell til fjord på Vestlandet i vårløsningen. Nå er verkene montert i Lydgalleriet og Galleri 3,14.

Marc Behrens fra Tyskland presenterer stein fra ras i Våtedalen.

- Lyden av stein som beveger seg betyr at våren kommer, forklarer Behrens.

Steve Roden fra USA har laget et videoverk og et kart over Gloppen, der stedsnavnene er poetisk nytolket.

Norske Bjarne Kvinnsland stiller med et bilde fra Brenndalsbreen, en avlegger av Jostedalsbreen. Lyden av snø og is som faller fra den store breen ned på den lille - 800 meter lavere, er en av delene i verket av naturlyder.

Engelske Chris Watson bruker fuglesang til å fortelle om våren som bryter frem. De siste lydene er tatt opp ved komponisthytten på Troldhaugen, der Watson tror fuglene inspirerte Grieg.

Jana Winderen (Norge) tar opp lyd under vann og under isen på Folgefonna. Hun følger smeltevannet ut Hardangerfjorden helt til Bømlo. Lyder av fisk og snegler er en del av hennes verk.

Natasha Barrett (England) har blant annet brukt mikrofoner som «lysmikroskop» for å hente lyder vi vanligvis ikke hører.

Som bonus får publikum også treffe brasilianske Ivan Henriques og hans multinasjonale lydprosjekt. I tillegg kan det hende han inviterer publikum til å tegne på veggen rundt høyttalerne ...

Les også

Siste fra Bergenpuls

- Useriøst!

Vestlandsutstillingen får kraftig medfart.

Anders Beyer ny festspilldirektør

- Festspillene skal være for alle bergensere, sier den nye sjefen.

Hemmelighetsfull Kleveland

Styreleder i Festspillene, Åse Kleveland, ankom Flesland mandag kveld, klar for å offentliggjøre den nye Festspill-direktøren. Men hun kom alene. 

Lager film om Strauss-Kahn-skandalen

Den amerikanske filmskaperen Abdel Ferrara vil lage film om sexskandalen som felte Dominique Strauss-Kahn. Franske Gérard Depardieu får hovedrollen.

Husker du disse?

Torsdag spiller Ingenting debutalbumet «Ingenting» fra A til Å på Rick's. Her gjenoppfrisker bassist Tor Jan Møller innholdet i det 20 år gamle ungdomsopprøret av et album, låt for låt.

Nå er Hjeltnes helt alene

Livet døden og kjærligheten. Og denslags...

Relaterte bilder

FOTO: Silje Katrine Robinson

FOTO: Silje Katrine Robinson

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls