Superblogger grillet av leserne
Rosablogger Ulrikke Lund (21) svarte på kritiske spørsmål fra unge bergensere.
AV: camilla ahamath
Ulrikke Lund (21) var en av paneldeltakerne som måtte svare for seg under ungdomsdebatten om blogging, som ble arrangert under Nordiske Mediedager i samarbeid med Bergens Tidende og BTbatt.
450 elever ved videregående skoler i Bergen deltok på konferansen, og noen av dem grillet rosabloggerne med spørsmålene sine.
- Hva tilfører deres blogger verden, spurte Anne Sofie Bergvall (18) panelet. Hun står bak bloggen inthenameofsocialism.wordpress.com, som ikke er en rosablogg.
- Bloggen min tilfører moteglede. Jeg mener det er lov å like mote og glede seg over det, sier Ulrikke Lund.
100.000 kroner
- Bruker dere alle inntektene fra annonser og produktplassering på klær, sko og sminke? spør publikum.
- Jeg syns rosablogger får altfor mye oppmerksomhet. Når unge jenter kan basere hele livet sitt rundt en blogg, så er det for mye fokus rundt rosablogger, sier Bergvall.
Jeg er kjempedårlig på å lese andres blogger, dessverre.
Ulrikke Lund (21)
På blogglisten finner du Ulrikke Lund på andre plass i skrivende stund. Nå har hun nesten 50.000 daglige lesere. Bare på bloggen alene, kan Ulrikke Lund tjene opp til 100.000 kroner per måned.
På spørsmålet, hva hun bruker inntekten sin på, kan Lund fortelle at hun har spart en del for å starte opp nettbutikken fashionlove.no.
Går oppover
For to år siden ble Lund selvstendig blogger med egen plattform. Suksessen hennes er stadig stigende.
- Det har vært vill pågang i nettbutikken min i det siste. Jeg har nettopp ansatt ny hjelp. Det er ikke alltid helt lett og være 21, gå på skole, drive butikk, reise verden rundt, jobbe med brands, blogg og balansere livet, sier hun.
Flere av publikummerne i salen ble overrasket over hvor mye det er mulig å tjene på en blogg. Bloggverdenen kan for mange virke glamorøs og fristende.
- Blogging er jobben min. Jeg bruker bloggen som en CV og et ledd i karrieren min, sier hun.
- Det er ganske sjokkerende at man kan tjene så mye som Ulrikke, sier Emilie Mjelde (17), men tilføyer at hun har en viss forståelse for det når hun nå er klar over hvor mye tid som ligger bak en superblogg.
Ikke for alle
- Jeg syns ikke man skal starte en blogg for å tjene penger. Man må ha noe man ønsker å formidle, en lidenskap, noe å fortelle verden. Jeg vet at det er mange som har lignende drømmer, og vil bare si at om de er villige til å jobbe hardt, så er det bare å «go for it», sier Lund.
Jeg skulle gjerne sett at flere rosabloggere brukte «makten» de har til mer alvorlige ting.
Anne Sofie Bergvall (18)
På spørsmål om hun tar hensyn til yngre lesere, svarer Lund at det ikke er hun som bestemmer hvem som velger å følge bloggen hennes.
- Jeg skriver om lidenskapen min og de som vil følge meg er velkomne, sier Lund.
- Når man har rundt 50.000 daglige lesere har man et ansvar som blogger. Jeg skulle gjerne sett at flere rosabloggere tok mer ansvar og brukte «makten» de har til mer alvorlige ting, sier Bergvall.
Leser ikke blogger
- Jeg er kjempedårlig på å lese andres blogger, dessverre. Det går mest i et par internasjonale som jeg følger jevnlig, sier hun.
Kommunikasjonsrådgiver Bente Kalsnes i bloggplattformen Origo.no syns det er merkelig at bloggeren ikke leser andres blogger.
- Det er litt merkelig at det å ta i mot fra andre ikke er så viktig, sier hun.
- Man er ikke moralsk forpliktet til å lese andre blogger fordi man blogger selv. Men det å være en del av en gruppe og spre godt innhold syns jeg er viktig, sier Kalsnes.
Om ikke så lenge pakker Ulrikke Lund alle klærne, skoene og sminken for å flytte fra Bergen til New York.
- Der skal jeg fortsette med det jeg driver med nå. Det er utrolig kjekt å kunne få leve av hobbyen sin, sier hun til bt.no.
Hva synes du om rosabloggerne? Bruk kommentarfeltet.
Les også
Siste fra Bergenpuls
Relaterte bilder
DRØMMEJOBB: Ulrikke Lund er veldig fornøyd med å kunne leve av hobbyen sin. Nå vil hun flytte til New York for å komme enda nærmere moteverdenen. FOTO: JAN M. LILLEBØE
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Skiftet fil i voksen alder
Ina Caroline Marteng var 30 år og hadde to små barn da hun brøt ut av ekteskapet og sto frem som lesbisk.
TEGNESERIER
Dette deler våre lesere på Facebook:
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Den ulne avantgarde»
1 2 3 4 5 6Konturer av et svartmetall-landskap. -
«Sammen i sinne»
1 2 3 4 5 6Social Suicide gir bergensmelankolien et nytt og hardere ansikt. -
«Det nye alvoret»
1 2 3 4 5 6Solo fra Kråkesølv. -
«Snart voksen»
1 2 3 4 5 6Solskinnskysten er også den mørkeste. -
«Primitive gleder»
1 2 3 4 5 6Lakei er lyden av noe som går i stykker.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.



