Striletur til West End

Pub eller ikke pub, det er spørsmålet når Fjellkoret i morgen har premiere på musikalrevyen «Stril i London».

- Har du lakenet med deg?

- Hæh?

- #¤%&?! Sa ikke Linda at du skulle ta med deg et svart laken?

Det er onsdag kveld på rådhuset i Fjell, der Fjellkoret har generalprøve på «Stril i London» - korets fjerde oppsetning. I taket surrer en sølvfarget discokule sakte rundt.

- Altså: musikalen handler om tre strilepar som er på tur til London, og alt de opplever der, sier Steinar Foldnes. Som til vanlig synger bass, men som nå har tatt på seg å forklare BT hva det handler om.

- Og den evige konflikten: at damene vil på musikal, mens mannfolkene vil på fotballkamp. De vanlige intrigene, legger Linda Fjell til. Hun er leder av Fjellkoret og står ikledd nattkjole, nattlue og tjukke raggsokker.

- Nå går alt mye bedre, sier hun. Denne gang har Fjellkoret vært tidlig ute med å roe ned.

- I forrige uke var det fullstendig kaos, helt katastrofe. Så har det vært litt krangling og noen utblåsninger. Helt normalt, smiler Linda Fjell.

For det er ingen tvil om at alle sammen koser seg, til tross for lampefeberen.

- Dette er veldig kjekt! Først og fremst det sosiale, men også det at vi hele tiden merker forbedringer, sier Steinar Foldnes.

Høy puls og kjappe steg
Det er ti minutter til generalprøven starter, og Foldnes stirrer av gammel vane på sitt eget håndledd. Men klokken er borte. Her får ingen ha klokke på, da den kan reflektere lys og virke forstyrrende.

- He-he, sjekk disse flotte beina, gliser en godt voksen kar og hipser opp nattserken.

Linda Fjell gisper vantro.

- Ta av deg de skoene med en gang! Du skal ha raggsokker på, stønner hun.

Steinar Foldnes står ved siden av og smiler.

- Du ser nesten for rolig ut?

- Mulig det, sier han.

- Han er bare lammet av skrekk, mener Linda.

Folk fosser forbi så stille som de kan, det er høy puls og kjappe steg. Før den høye, skingrende brrr'e-lyden gjaller mellom veggene. Signalet. Bare fem minutter nå. Fire. Tre...

Sangen om London
Bandet begynner å spille idet sceneteppet glir stille til side. Den digre dobbeltsengen har knapt kommet til syne før far og mor er i gang med kjeklingen.

- Gardiner! Tror du jeg skiter penger! Var ikke flyturen dyr nok!

Hun mener bestemt at planen var shopping, mens han husker tydelig at planene besto av fotballkamper og pubrunder.

Krangelen er et faktum, og snart fyller ABBAs velkjente «Money Money Money» hele rådhuset. Syngende spøkelser popper opp fra bakom sengen, store og små sangfugler pipler frem fra ingensteds, flere og flere og flere, snart flommer scenen nesten over av ivrige ABBA-tolkere. På det meste står hele 46 sangere på scenen. Snart er det full jubel i formannsk.., unnskyld, forsamlingen.

Pepret med musikalhits
Og slik fortsetter det, med en varm strilestory pepret med shoppingposer, halvlitere og stadige musikalhits fra både «Mamma Mia», «The Phantom Of The Opera», «Cats», «Hair» og alle de andre store.

Og der i gården er slett ikke snakk om bare å holde seg på scenen.

Det går ikke mange låtene før det plutselig står en freidig ungmø rett foran bordet der BTs utsendte har slått seg til, plutselig har vi en glødende spotlight i bakhodet og ungmøen synger oss så innstendig rett opp i trynet at vi blir kjempeflaue. «Stril i London» er i høyeste grad en interaktiv affære, og snart går hele koret rundt i salen og synger mens de agerer guidet omvisning og Speakers Corner. De mest sjenerte bør kanskje unngå de fremste plassene.

Litt for kjapt?
- Nei gud, jeg har tatt den på vrangen, utbryter gullsmed Hilde Bøe Johannessen forferdet. Hun har akkurat prøvd å kneppe igjen buksen, og skjønner at kostymeskiftet har gått vel fort.

Om det er bra guff på scenen, så er det nesten enda mer fart bak. I den kommunale garasjen som nå fungerer som backstage, er det et vanvittig kjør med sko som skal på og kostymer som skal av.

- Jeg blir vanvittig røykesugen av dette, sier HSD-mekaniker Ole Nesse der han står og tripper bak scenen.

- Men når oppsetningen endelig kommer, er alle øvingene glemt, sier han og hyler innpå nikotin for å roe nervene.

Morgendagens premiere er allerede utsolgt. Rådhuset på Fjell kommer aldri til å bli det samme igjen.

Les også

Siste fra Bergenpuls

Her er seks grunner
til å velge noe annet
enn Festspill og Nattjazz.

Det er kulturhøytid i Bergen med Festspill og Nattjazz. Men det skjer også mye annet på byens scener.

Norge er i finalen

Norges Tooji er en «stayer»,

- Veldig, veldig flott

Her studerer dronning Sonja «Gavebordet». Se bildene!

Møter gammel kompis i retten

Röyksopp stevnet for Bergen tingrett.

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Kontroll over storbrannen

Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls