• Monica Heldal live

    Se klipp fra Monica Heldals konsert på Bergenfest.

    VIDEO: bt tv/LARS DOKSÆTER

Sterk og overbevisende nykommer

Et stort talent i startgropen.

123456
«Konsert/Bergenfest/Magic Mirrors, Bergenhus»

21 år gamle Monica Heldal fra Arna har allerede rukket å gjøre seg bemerket ved konsertopptredener utenlands og under Norwegian Wood i Oslo forrige helg. På hjemmebane har hun derimot ikke gjort så mye av seg, og fredagens konsert under Bergenfest var en av de første her i byen.

Hun har gjort en del opptredener med band, men denne kvelden stilte hun uten backing. Det vil si. Baxter Dury spilte samtidig på scenen like bortenfor, og til tider overdøvet bassen herfra nesten stakkars Monica. Men slikt må en gjerne leve med under en festival av dette slaget.

Monica Heldal har en fordel sammenlignet med de fleste andre som forsøker seg i rock og pop-gamet. Både materiale og sjanger er av det tidløse slaget som aldri går helt av moten. La gå at det ikke akkurat er nyskapende, men til gjengjeld har det en holdbarhet langt ut over en vanlig sesong med «Idol» eller «X Factor». Når hun dessuten synes å ha de riktige menneskene i ryggen, skulle absolutt fremtiden se lys ut.

Hun begynner med den gamle Lead Belly-låten «Out On The Western Plain», en melodi som er gjerne mest kjent i Rory Gallaghers versjon fra tidlig 70-tall. Virtuost fingerspill og en ekte følelse for stoffet. For ved første øyesyn er det gitarspillet hennes som virkelig imponerer. Her er det ikke vanskelig å høre at hun har hentet mye inspirasjon fra foreldrenes vinylsamling fra slutten av 60-tallet og tidlig 70-tall. Både engelsk folkrock og amerikansk blues. Ikke bare er det glimrende rent teknisk, men hun har også en genuin følelse og innlevelse. Noe som ikke kan læres ved gitarkurs eller øving, men fordrer en stor grad av talent. Noe hun utvilsomt er i besittelse av.

Hennes eget materiale holder godt mål, enten det er singelen «Con Man Coming», den mer countryinspirerte «Scarlet» eller «Liam» som hun skrev til sin irske kjæreste. Men ennå har hun ikke skrevet den definitive gjennombruddslåten – uten at hun trenger å forhaste seg av den grunn. For hennes avsluttende tolking av Jackson Brownes «Something Fine» hadde garantert fått opphavsmannens godkjenning.

Uenig med anmelderen? Skriv din egen anmeldelse i kommentarfeltet!

Les også

KOMMENTARER Våre regler

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Bergenpuls

Mest lest

TEGNESERIER