-
- Sjefen av norsk hiphop trenger gode kolleger når han skal feire den nye platen «Du betyr meg» på Ole Bull Scene, skriver BTs anmelder.
Sjefen er tilbake på jobb
Lars Vaular og Gjengen overbeviste på Ole Bull Scene.
AV: kjetil kopren ullebø
«Sjefen er tilbake på jobb», rappet Lars Vaular på «Lille rapper» fra fjorårets plate «Helt om natten, helt om dagen».
Det var i fjor Lars Vaular virkelig ble sjefen av norsk hiphop, ikke minst ved å sette resten av hiphop-Norge på plass slik han gjorde på låten «Lille rapper».
Solid entourage
Men selv sjefen av norsk hiphop trenger gode kolleger når han skal feire den nye platen «Du betyr meg» på Ole Bull Scene.
Og akkurat gode kolleger er ikke mangelvare for Lars Vaular. Bergensrapperen har med seg et solid entourage på Ole Bull Scene; fra Loddefjord, Fyllingsdalen, Sandviken og nesten «hele jæ**a Bergen».
Vaular kommer på scenen med sitt faste sidekick Girson, Pete´n/Store P fra A-laget, produsent Anand Chetty og trommeslager Tarjei Strøm på trommer.
De starter med «Ninja», en av Vaulars mange hypnotiske og svært fengende neotrance-låter som har kommet de siste to årene. De fortsetter med den mer tilbakelente «Tåke» fra den kommende platen en låt som viser en mer eksperimentell Vaular, og gir en pekepinn på hva folk har i vente.
Post-hiphop
De låtene som foreløpig er sluppet fra «Du betyr meg» er det nemlig lite preget av «streit» hiphop. I et intervju med Morgenbladet nylig sa Lars Vaular at det han driver med nå ikke kan kalles hiphop, men muligens post-hiphop.
Nå er det vel lenge siden Lars Vaular har drevet med rendyrket hiphop, noe han viser når han setter i gang med «En eneste» fra fjorårets plate. Den nydelig popsangen setter fyr på publikum på Ole Bull Scene, før John Olav og Einar fra John Olav Nilsen og Gjengen, og Nam fra Fjorden Baby!, kommer for å bidra på singelen «Som i en siste dans».
Låtens luftige og elegante produksjon kommer fint til sin rett på Ole Bull Scene. Så er det duket for Sturle Wangen fra Fjorden Baby!, som gjester på den sjangeroverskridende «Hundre sanger». Låten høres litt ut som en blanding av «Billie Jean» og DNA's «Tom's Diner» (den kjente Suzanne Vega remixen), pakket inn i en fin dose nyveiv-synther signert Anand Chetty.
Ellevill
Vaular kjører videre med klubb-bangerne «Fett» og «Rett opp og ned». Første gang jeg fikk med meg sistnevnte sang live var på Bylarm i fjor, Lars Vaular avsluttet Bylarm-lørdagen i et stort telt på Youngstorget. Den gang var stemningen såpass ellevill at teltet holdt på å ramle ned. Fullt så vilt går det ikke for seg på en tirsdagskveld i Bergen nesten to år etter, til tross for at Girson hiver av seg på overkroppen, men publikum er med og det rister i veggene på Ole Bull Scene.
Etter en liten pause får vi to ekstranumre. Det tredje medlemmet av A-laget, Vågard, kommer på scenen for å være med å spille deres «Funksjonshemmet», før hele gjengen avslutter med «Gi meg noe bass» – litt over en time etter at de begynte.
Lars Vaular kunne nok godt ha spilt litt lenger, han har mer enn god nok katalog til å nærme seg 90-minutterskonserten. Men han har kanskje skjønt at det kan være bedre å gi publikum litt for lite, enn litt for mye. Vaular viste uansett på Ole Bull Scene hvorfor han er sjefen av norsk hiphop, og en av sjefene av norsk populærmusikk.
Enig med vår anmelder? Syng ut her.
Les også
Siste fra Bergenpuls
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Den ulne avantgarde»
1 2 3 4 5 6Konturer av et svartmetall-landskap. -
«Sammen i sinne»
1 2 3 4 5 6Social Suicide gir bergensmelankolien et nytt og hardere ansikt. -
«Det nye alvoret»
1 2 3 4 5 6Solo fra Kråkesølv. -
«Snart voksen»
1 2 3 4 5 6Solskinnskysten er også den mørkeste. -
«Primitive gleder»
1 2 3 4 5 6Lakei er lyden av noe som går i stykker.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Skiftet fil i voksen alder
Ina Caroline Marteng var 30 år og hadde to små barn da hun brøt ut av ekteskapet og sto frem som lesbisk.



KOMMENTARER Våre regler