-
BEGEISTRER: Punkens gudmor er blitt 65 år gammel, men holder seg likevel uforskammet bra. Stemmen er omtrent som i glansdagene, og kommunikasjonen med publikum er i høyeste grad til stede, skriver engelen.FOTO: Lisa Turøy Christiansen
Patti kan fremdeles
Intens og poetisk
AV: einar engelstad
Plenen/Bergenfest
Det er bare fire år siden Patti Smith spilte på Bergenfest. Den gang gjorde hun to fantastiske og utsolgte konserter i Grieghallen og på Ole Bull Scene. Noe dårligere var hun ikke blitt siden sist, men det ble likevel ikke den samme intense opplevelsen i friluft på Bergenhus.
Hun begynner det hele med «Dancing Barefoot». Punkens gudmor er blitt 65 år gammel, men holder seg likevel uforskammet bra. Stemmen er omtrent som i glansdagene, og kommunikasjonen med publikum er i høyeste grad til stede.
Det fortsetter med «April Fool» fra den nye platen «Banga». Konserten på Bergenhus er den første på årets turne, men er likevel befriende fri for det smårusket som ellers pleier å prege turnestarter. Nytt album i bagasjen til tross - det aller meste blir hentet fra de første platene på slutten av 70-tallet. «Beneath The Southern Cross» bygger seg opp til en intens og heftig lydkaskade, mens den rolige «We Three» dediserer hun til Televisions Tom Verlaine.
Det er fremdeles trøkk og sinne når hun snerrer frem refrenget
Noe av poesien forsvinner på en arena av denne størrelsen. Den intime og fortettede stemningen på Ole Bull Scene sist kan vanskelig matches, og selv om publikums respons var absolutt godkjent til tider, blir det noe tilbakelent over det hele. Men lyden er bra og bandet hennes med blant andre de trofaste følgesvennene gjennom snart 40 år, gitarist Lenny Kaye og trommis Jay Dee Daugherty foruten tangenter og bass, låter nøyaktig som det skal. Selv spiller Patti Smith kassegitar på en del av sangene.
«Because The Night» låter nesten like intens som for over 30 år siden, og «Pissing In A River» har også tålt tidens tann. Den vakre «Peaceable Kingdom» blir tilegnet alle ofrene for terrorangrepet 22.juli, før hun avrunder med Van Morrisons «Gloria».
Kanskje noe merkelig med tittellåten «Banga» fra det ferske og kritikerroste nye albumet som ekstranummer. Men det er fremdeles trøkk og sinne når hun snerrer frem refrenget.
Uenig? Skriv din egen anmeldelse nedenfor!
Les også
KOMMENTARER Våre regler
Siste fra Bergenpuls
-
«Star Trek Into Darkness»
1 2 3 4 5 6Godt håndverk holdes i tømmene av lave ambisjoner.
-
«The Big Wedding»
1 2 3 4 5 6Flinke folk - fæle, fæle greier.
-
«Olympus Has Fallen»
1 2 3 4 5 6Koreakrig i Det hvite hus.
-
«Pelle Politibil på sporet»
1 2 3 4 5 6Solid håndverk som vil begeistre de aller minste.
-
«Strange Pleasures»
1 2 3 4 5 6Still Corners
-
«Everybody Loves Sausages»
1 2 3 4 5 6The Melvins
-
«Modern Vampires Of The City»
1 2 3 4 5 6Vampire Weekend
-
«More Light»
1 2 3 4 5 6Primal Scream
-
«Music From Baz Luhrmann’s Film The Great Gatsby»
1 2 3 4 5 6Diverse artistar
-
«Kurts store dag før den store dagen»
1 2 3 4 5 6Kurt Nilsen med venner Plenen, Bergenhus
-
«Demoner, vampyrer og Roky Erickson»
1 2 3 4 5 6Roky Erickson & The Hounds Of Baskervillle


