-
FOTO: BERGENS TIDENDE
Patti Smith vender tilbake
«Intenst og deilig» var ordene BTs anmelder brukte etter konsertene sist. Nå kommer Patti Smith til Bergenfest.
AV: guro istad
I 2008 ble det to konserter på det bergenske publikum. Én i Grieghallen og en ekstra på Ole Bull Scene. Nå er det Bergenhus festning som er arenaen, datoen er 23. juni.
Patti Smith debuterte i 1975 med albumet «Horses», og har siden den gang befestet seg som et ikon innenfor særlig rocken, og hun spilte en viktig rolle for punken helt fra starten av. Hennes egentlige navn er Patricia Lee Smith.
Sist Smith var i Bergen fikk BTs lesere se hennes egne polaroidbilder fra byen, og under konserten i Grieghallen presenterte hun en liten nedskrevet hyllest til byen. Hun uttrykte dessuten sin begeistring over å spille i et konserthus oppkalt etter den store komponisten. «I like the pride in the city,» sang hun, og ba oss å ta vare på de ville blomstene i fjellsiden. «Some things got to be a little wild», formante hun, og lovet at hvis vi gjorde som hun sa, ville Gud sove i skyene over oss og drømme om oss.
- Bildene jeg tar med det gamle og nokså primitive Polaroidkameraet mitt er suvenirene mine. Det er slik jeg minnes de stedene jeg har vært. Jeg synes de gir et godt bilde av mitt Bergen. Det fine med disse bildene er også at de på hver sin måte har noe med musikk å gjøre. Jeg synger om løvetann, og buekorpsenes tromming er også flott musikk, sa Patti Smith til BT den gang, og omtalte byen som harmonisk og vakker.
Om vi får både egne hyllester til byen og se rockedronningens private bilder én gang til, gjenstår å se. Sikkert er det i hvert fall at Patti Smith tar med seg fullt band til Bergenhus Festning. Billettsalget er i gang.
Les også
Siste fra Bergenpuls
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Skiftet fil i voksen alder
Ina Caroline Marteng var 30 år og hadde to små barn da hun brøt ut av ekteskapet og sto frem som lesbisk.
TEGNESERIER
Dette deler våre lesere på Facebook:
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Den ulne avantgarde»
1 2 3 4 5 6Konturer av et svartmetall-landskap. -
«Sammen i sinne»
1 2 3 4 5 6Social Suicide gir bergensmelankolien et nytt og hardere ansikt. -
«Det nye alvoret»
1 2 3 4 5 6Solo fra Kråkesølv. -
«Snart voksen»
1 2 3 4 5 6Solskinnskysten er også den mørkeste. -
«Primitive gleder»
1 2 3 4 5 6Lakei er lyden av noe som går i stykker.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.


