KrF-angrep på bibelbål-Otto
Komiker Otto Jespersen kastet deler av Bibelen på bålet. Det fyrer opp KrF-topp Jon Lilletun kraftig.
AV: NTB
Les også:
- Når Otto Jespersen brenner deler av Bibelen i Ålesund sentrum, vitner dette om en total mangel på respekt for andres religiøse følelser. For mange vil dette oppleves svært krenkende, sier KrFs stortingsrepresentanter Jon Lilletun og May-Helen Molvær Grimstad i en pressemelding.
Og videre:
- Den måten TV 2s programleder går løs på andre menneskers tro, er misbruk av ytringsfriheten. Et menneskes tro er forbundet med dype følelser. Når dette hånes på denne måten, oppleves det som et alvorlig angrep på deres dypeste identitet, sier de.
KrF-duoen er ikke alene om å la seg fyre opp.
– Jeg synes Otto Jespersen opptrer hensynsløst og framstår som useriøs. Dette er for dumt, sier Møre-biskop Odd Bondevik til VG.
Komikeren var i Ålesund for å gjøre opptak til TV2-programmet «Rikets Røst». Bakgrunnen for turen var uttalelser fra fotballproff John Arne Riise om at han ikke ville flytte tilbake til Ålesund på grunn av janteloven sterke posisjon i byen.
Med assistanse fra brannvesenet i byen tente derfor Jespersen opp et bål på rådhusplassen. Først ble Aksel Sandemoses bok «En flyktning krysser sitt spor» kastet på bålet. Deretter kastet Jespersen falske tusenlapper på bålet «for å irritere griske sunnmøringer».
Mosebøker
Til slutt ville Jespersen hive hele Bibelen på bålet, men da protesterte ordfører Arve Tonning, som overvar seansen.
– Jeg ga beskjed om at dette ville jeg ikke være med på, men den karen er jo ikke lett å stanse, sier ordføreren.
– Da nøyer vi oss med Det gamle testamente, sa Jespersen, rev det ut av Bibelen og kastet det til flammene, skriver Sunnmørsposten ifølge VG.
Ordføreren likte opptrinnet så dårlig at han mandag tok kontakt med produksjonsselskapet Rubicon, som står bak «Rikets Røst», for å få stoppet innslaget som etter planen skal sendes 6. april.
Fikk ikke tak i Koranen
Jespersen selv angrer ingenting.
– Generelt synes jeg det ikke er grunn til å lage rabalder av at noen brenner noen Mosebøker i ny og ne. Sammenlignet med bybrannen i Ålesund i 1904 da 800 hus gikk med blir jo dette småtterier, sier han til VG.
Jespersen sier at ingen kan forvente å gå fri så lenge de er en del av samfunnet.
– Hadde du tatt sjansen på å kaste Koranen på bålet?
– Vi vurderte å gjøre det også, men fikk ikke tak i et eksemplar. Dessuten er jeg blitt 52 år nå, og vurderte det slik at jeg fortsatt kan ha 20 gode år til å leve, sier Jespersen til avisen.
Han understreker at det ennå ikke er avgjort om bibelbrenningen skal vises på «Rikets Røst».
Les også
Siste fra Bergenpuls
Relaterte bilder
FOTO: MARTE ROGNERUD
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Skiftet fil i voksen alder
Ina Caroline Marteng var 30 år og hadde to små barn da hun brøt ut av ekteskapet og sto frem som lesbisk.
TEGNESERIER
Dette deler våre lesere på Facebook:
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Den ulne avantgarde»
1 2 3 4 5 6Konturer av et svartmetall-landskap. -
«Sammen i sinne»
1 2 3 4 5 6Social Suicide gir bergensmelankolien et nytt og hardere ansikt. -
«Det nye alvoret»
1 2 3 4 5 6Solo fra Kråkesølv. -
«Snart voksen»
1 2 3 4 5 6Solskinnskysten er også den mørkeste. -
«Primitive gleder»
1 2 3 4 5 6Lakei er lyden av noe som går i stykker.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.


