-
PROGRAMSKAPERE: Programskaperne Leif-Erik Michaelsen, Helge Haukeland og Øyboer Roald Mathisen under den fem år lange innspillingsperioden.
FOTO: PRIVAT
Klar med ny dokumentar
Helge Haukeland tar oss med til Husøyvær med dokumentarfilmen, «Drømmen om det uendelige», en reise tilbake til Husøyvær.
AV: camilla ahamath
Helge Haukeland tar oss med tilbake Husøyvær med dokumentaren , drømmen om det uendelige, en reise tilbake til Husøyvær.
Etter flere års arbeid og en hektisk innspurt de siste månedene med redigeringsarbeid, er Helge Haukeland nå klar for å vise filmen for publikum.
Flere år med arbeid
- Det har vært mange års arbeid og produksjon for å oppnå dette resultatet. Nå skal den omsider vises frem og det er alltid spennende, sier Haukeland til bt.no.
Filmen beskriver forholdet mellom mennesker og natur og hva som skjer etter at et velholdt kulturlandskap blir overlatt til seg selv.
I 1998 lagde Helge Haukeland og NRK-veteranen Leif-Erik Michaelsen filmen «Sigfred og Ragnar og dei sju strauman». Filmen vant flere internasjonale priser, blant annet Pandaprisen i regi av BBC, for sin skildring av de to gamle mennene, Sigfred og Ragnar, og deres forhold til naturen.
I dag er både Ragnar og Sigfred borte. Tilbake er bare husene, landskapet og minnene om det livet som en gang var.
- Ragnar og Sigfred levde i pakt med naturen, Sigfred var ærfuglens beskytter, han ventet i lengsel på fuglene, bygge hus og rede, og forsøke med alle midler å beskytte fuglene mot farer som ørn, mink og rev, de to øyboerne levde i en annen tid, en livsstil og kulturhistorie som er på hell, sier Haukeland.
Når folk forsvinner
Ifølge Haukeland handler filmen om å ta vare på ting. Publikum tas med på en reise inn i Husøyværs nære historie. Den handler om hvordan folk på Husøyvær gjennom generasjoner har tatt vare på naturen, slik at de kunne høste fra den. Den viser samspillet mellom mennesker og naturen, og hvor sårbar den er når ingen forvalter den lenger. Også hva som har skjedd etter at menneskene forsvant fra Husøyvær, en livsstil og kulturhistorie som er på hell. Reisen tilbake til Husøyvær viser at når folk forsvinner så forandrer ting seg.
- Et rikt fugleliv er helt borte og landskapet begynner å gro igjen. Filmen handler om ting vi har som vi så lett tar for gitt, sier Haukeland.
Et gledelig gjensyn
I dokumentaren blir vi med Helge Haukeland og Leif-Erik Michaelsen tilbake til Husøyvær i Hamarøy, og ser på hva som har skjedd i området der filmen ble laget.
Gjennom møter med ekteparet Roald og Borgny Mathisen og Birger Danielsen får publikum innblikk i det rike livet som utspant seg rundt Husøyvær, og hvordan det har endret seg etter at Ragnar og Sigfred forsvant.
Dette filmprosjektet var noe av det siste som «stemmen fra nord», Leif-Erik Michaelsen, var med på å lage før han gikk bort.
Filmen kan du se på NRK1 tirsdag 21. februar kl 19.45 i Ut i naturen.
Les også
Siste fra Bergenpuls
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Gunnar ble lagt i jern ved Bybanen
Gunnar Aasbø skulle hjem fra byen, og skulle betale med KontantSkyss-kortet sitt. Vekterne nektet. Det endte med at han ble påsatt håndjern og tatt med av politiet.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Skiftet fil i voksen alder
Ina Caroline Marteng var 30 år og hadde to små barn da hun brøt ut av ekteskapet og sto frem som lesbisk.
TEGNESERIER
Dette deler våre lesere på Facebook:
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Den ulne avantgarde»
1 2 3 4 5 6Konturer av et svartmetall-landskap. -
«Sammen i sinne»
1 2 3 4 5 6Social Suicide gir bergensmelankolien et nytt og hardere ansikt. -
«Det nye alvoret»
1 2 3 4 5 6Solo fra Kråkesølv. -
«Snart voksen»
1 2 3 4 5 6Solskinnskysten er også den mørkeste. -
«Primitive gleder»
1 2 3 4 5 6Lakei er lyden av noe som går i stykker.
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere. -
«UKErevyen bedre enn noensinne»
1 2 3 4 5 6Mye å glede seg over. Mye å le av.


