Ble fortalt hun var same
Joni Mitchells ønske om å finne sin norsk slekt ble hørt av slektsforsker Arnfrid Mæland.
AV: hilde staalesen lilleøren
Les også:
Joni Mitchell har ved flere anledninger snakket om sine norske aner, men har aldri visst nøyaktig hvor i landet hun ætter fra, til tross for at hun selv har møtt sin norske farmor. I et intervju i Dagbladet januar 2008 sa hun: «Jeg må finne ut av dette før alle de gamle dør.»
Slektsforskeren og musikkpedagogen Arnfrid Mæland leste intervjuet, og tok den levende legenden på ordet. Det førte henne til Modalen og Farestveit gård, hvor Joni Mitchells farmor, Emma Anderson, viste seg å være født i 1882. Ingeborg, som hun var døpt, ble til Emma etter emigrasjonen, noe som var et vanlig navneskifte. En historie Joni Mitchell altså ikke selv kjenner til. I det nevnte Dagblad-intervjuet sier Joni:
«Min fars besteforeldre utvandret fra Norge. (...) Da jeg traff min fars kusine på butikken, benyttet jeg sjansen. 'Har vi sameblod i årene?' spurte jeg. 'Å ja. Vi er lapplandsfolk, vi, sa hun'.»
– Det er veldig merkelig at ingen av de 30 barnebarna og oldebarna som levde da Emma døde, vet nøyaktig hvor hun kommer fra, sier Mæland.
I boken «Freeway West» skriver Joni Mitchells tante, Alma Anderson:
«My father, from the Lofoten Islands, was named Hendrick but was called Henry, and my mother, from the Voss Fjords of Norway, was named Ingeborg but called Emma.»
– Etter å ha lest at Mitchells farmor var fra «the Voss Fjords», måtte jeg finne ut av hvor dette egentlig var. Ved å studere emigrasjonspapirer fra 1882 fra fjordområdene i nærheten av Voss, endte jeg til slutt i Mofjorden og Modalen, forteller Mæland.
Ikke same
I en lokal folketelling for South Dakota i 1905, står Emma og Henry Anderson oppført sammen med de to eldste barna Alma og Hilda.
– Her står det at Emma er født av norske foreldre i Norge i 1882. Folketellingen viser at det kun var én Emma Anderson født i Norge det året som utvandret til USA.
Sammen med slektsforskere i Brønnøysund, har Mæland også forsket på Emmas mann, Henry Anderson.
– Han viste seg å være fra Sør-Helgeland, og ikke fra Lofoten. Vi har sett på Henrys slekt helt tilbake til 1600-tallet, men det fins ikke spor av sameslekt slik Joni ble fortalt av sin fars kusine, bekrefter Mæland.
– Har du tenkt å fortelle Joni Mitchell om dine funn?
– Ja, det må jeg jo prøve å få til, sier Mæland.
Kanskje er det en amerikansk firmenning som banker på neste gang Arthur Farestveit får slektsbesøk på gården.
Les også
Siste fra Bergenpuls
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Kontroll over storbrannen
Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.
TEGNESERIER
Dette deler våre lesere på Facebook:
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere.


